Karşılaştığımız sorunların çözümünde aile büyüklerimizin fikrini almak neden önemlidir?

Karşılaştığımız sorunların çözümünde aile büyüklerimizin fikrini almak neden önemlidir? Bu fikirler bize neler kazandırır?

Aile büyüklerimizin yaşayışları ve hayat tarzları bizlerden farklı olabilir. Bizler onlarla aynı çağda yaşamadığımız gibi zamanın hızla geliştiği ve şartların değişkenlik gösterdiği de ortada. Ancak belli başlı kavramlar ve olaylar var ki bunların bilgisini aile büyüklerimizden alırız. Örneğin askerlik yapan bir aile büyüğümüz askere gideceğimiz zaman bize yapmamız gereken davranışları birer birer anlatabilir. Yahut evlenme niyetindeysek ne konuşmamız gerektiğini, nasıl bir insanla nasıl kararlar almamız gerektiğini hep sorarız aile büyüklerimize. Bu örnekler çoğaltılabilir. Çünkü birçok konuda yardımlarına ihtiyaç duyduğumuz kesin.

 

Bizler, karşılaştığımız sorunların çözümünde aile büyüklerinin fikirlerini yaşantımız süresince alırız. Çünkü bizden bir adım önde yaşarlar hayatı. Olaylar ve durumlar hakkında bilgi alırız ki hataya düşmeyelim. Tecrübelerinden faydalanırız. Fikirlerini önemseriz. Özellikle karşılaştığımız bir soruna daha olgun yaklaşıp bizi detaylı bilgilendirir hatta elinden geldiğince sorunumuzu çözmeye gayret eder. Bizlerin haftalarca düşüneceği bir sorunu belki de bir günde sonuca bağlayabilirler. Olayların gelişim yönünü dahi hesaplayıp tahminde bulunduklarından olsa gerek bizden daha sakin davranmaları şaşırtıyor. Onların bu fikirleri ve yardımları bizlerin hayatını kolaylaştırır. Bizlere artı değer katar. Hataya düşmemiz engellenebilir yahut yaptıysak bir hata telafisi için gerekli çabayı bizimle birlikte verirler.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER