Kas sisteminin görevlerini açıklayınız.

Kas sisteminin görevlerini açıklayınız.

Vücutta yer alan birçok sistem, kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak amacı ile uygun kullanılmaktadır. Kaslar, kemikler ve bunların birbiri ile çalışması halinde vücutta birçok sistemin hareketi gerçekleşmektedir. Kaslar: düz, çizgili ve kalp kası olmak üzere 3 sınıfa ayrılır. Düz kaslar genellikle iç organlar bulunur ve bu organların istemsiz çalışması ile organların hareketi gerçekleşmektedir. Mide ve bağırsak gibi birçok organın bu ritmik hareketleri düz kasların sorumluluğunda olmaktadır. Sindirim solunum gibi birçok sistemde de yer almaktadır.

Çizgili kaslar ise iskelet kasları olarak bilinmekte ve bu kaslar kemikler ile koordineli çalışarak hareket etmeyi sağlamaktadır. Kasların ve kemiklerin birbiriyle çalışması mümkün olması bu kas kitlesine istemli hareket yaptırmayı sağlamaktadır. Çizgili kasların kontrolü bizim elimizdedir. Bu yüzden de normalden fazla yorulurlar. Düzenli bir hareketi yoktur. Yorulduğunda dinlendirmemiz gerekmektedir. Az ya da çok hareket etmektedir. Ancak düz kaslarda bu durum standart şekilde gerçekleşir. Bu yüzden de düz kaslar dinlenmez.

 

Kalp kası ise çizgili kas gibi görünür ancak düz kas özelliği taşır. Kalp üzerine özgü bir yapıdır ve ömür boyunca yorulmak bilmeden çalışır. Kalbin kasının yorulması ölüm anlamına gelir. Görüldüğü gibi birçok sistem ve organın işlevinin yerine getirilmesini sağlamakta olan kas sistemleri, vücutta organize bir şekilde çalışmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER