Kasırga sayısı ve can kaybı en çok Asya Kıtasında iken en çok hasarın Amerika Kıtasında olması nasıl açıklanabilir?

Kasırga sayısı ve can kaybı en çok Asya Kıtası’nda iken en çok hasarın Amerika Kıtası’nda olması nasıl açıklanabilir? Düşüncelerinizi sınıfta paylaşınız.

 

Doğal afetler arasında yer alan kasırga bir tür tropik bir rüzgardır. Oluşumu okyanus bölgesinde ve tropikal iklim kuşaklarında oldukça sık görülmesinin yanı sıra yılın belirli dönemlerinde tekrar eden olaylardan bir tanesidir. Öte yandan bazı zamanlarda şiddetinin yüksek olması sebebi ile yapı ve binaları tahrip etmek ile birlikte insanlara zarar vererek can kaybına sebep olabilmektedir. Bu sebeple oldukça dikkatli olunması gereken ve her doğal afet gibi oluşumundan önce tedbir alınması gereken durumlardan bir tanesidir. Doğal afetler önlenemez oluşları ve can ve mal kaybına sebep olmaları hususunda ortak bir noktada olup başladıktan sonra engellenemezler.

 

Kasırganın en sık yaşandığı kıtalar Amerika ve Asya kıtaları olup okyanusa yakın olmaları ve tropikal iklime sahip olmaları sebebi ile yıl içinde şiddeti çok olmayan kasırgalara şahit olurlar. ancak bazı zamanlarda kasırganın şiddeti oldukça fazla olup can ve mal kaybına sebep olabilmektedir. Kasırgadan kaynaklı olarak Asya kıtasında daha çok can kaybının olmasının sebebi plansız yerleşmeler ile birlikte plansız nüfus artışı ve tedbirsizliklerdir. Öte yandan Amerika kıtasının en büyük hasarı alma sebebi ise bitiş noktasında olmasından kaynaklı en şiddetli kasırgalara şahit olmasıdır. Kasırganın oluşumu için alınan tedbirlere rağmen hasardan korunmak pek mümkün değildir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER