Kaza sonrasında yaralılara yanlış müdahalede bulunmak hangi sonuçlara neden olabilir?

Kaza sonrasında yaralılara yanlış müdahalede bulunmak hangi sonuçlara neden olabilir?

Kaza anından sonra yapılan müdahalenin yanlış olması durumunda birçok olumsuz sonuç meydana gelebilir.   Kazazedeler üzerinde bilinmeden yapılan yanlış müdahaleler kişilerin ölümüne neden olabilir. İlk yardım yapan kişinin üzerine aldığı sorumluluktan haberi olmalıdır ve hareketlerine dikkat etmelidir. Yanlış müdahalenin sonuçlarını düşünüp yaralıya en uygun ilk yardım tedavisini uygulamalıdır. Aksi taktirde yaralılara yanlış müdahalede bulunmak;

 

  • Kazazedenin sonraki hayatında vücudunun herhangi bir yerinde felç oluşumu yaşanabilir. Bu da yaralının ve ilk yapan kişinin geri kalan hayatı için oldukça üzücü bir durumdur.
  • Ölüm ile sonuçlanabilir. Kazazedeye yapılan yanlış veya eksik müdahalenin sonucu ölüm olabilir. Kazazedenin yanlış hareket ettirilmesi, kazazedenin yaralarına yapılan yanlış tedavi, kanamaları durduramamak gibi olaylar kazazede için ölüm ve felç riski taşıyabilir.
  • Kazazede yanlış müdahale sonrası omurilik zedelenmelerinden doğan sakatlıklar denge kurmada zorlanma koordinasyon bozuklukları gibi zorluklar yaşayabilir.
  • Kişinin hayatını kurtarmak için yapılsa da yanlış yapılan kalp masajı kazazedenin ya da yaralının karaciğerler ve kalbine zarar verebilir. İleriki zamanlarda bunun olumsuz sonuçlarını kazazede yaşayacaktır.
  • Kazazedenin yanlış müdahale ile bilinç kaybı yaşama olasılığı vardır.
  • Yaralının omurilik zedelenmesi ile felç olması ve direkt olarak hayatını kaybetmesi gibi olaylar gelişebilir.
  • Yaralının şoka girmesi ve panik yapmasına sebebiyet verebilir. Panik yapan kazazedenin yanlış bir hareketi hayatına mal olabilir.

Bu yüzden ilk yardım bilgisi olmayan kişilerin kesinlikle ilkyardımda bulunmamaları gerekmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER