Konuşmasından etkilendiğiniz biri var mı?

Konuşmasından etkilendiğiniz biri var mı? Bu kişinin konuşmasının hangi yönlerinden etkilendiğinizi söyleyiniz.

 

Son zamanlarda özellikle ilgimi çeken sosyal bir platform üzerinde yayınlanan ve canlı bir şekilde Bahçe şehir kolejinde gerçekleştirilen tedx konuşmalarını buna örnek verebilirim. Belirli bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşen bu konuşmalarda her konuşmacı farklı bir yöntem uygulamaktadır. Her birinden farklı bir şeyler öğrenirken öğrenemediğim konuşmalar da var elbette.  Bu da konuşmacının kendisi ile ilgilidir diye düşünüyorum.

 

Tedx konuşmacılarından biri olan Hande Birsay’ın annelik beni teğet geçit konuşmasından örnekler vermek istiyorum. Konuşmanın girişinde konuşmanın konusundan ve amacından bahseden Hande Birsay iyi anne olmak beni teğet geçti konuşmasında annelik serüvenini değerlendiriyor.

 

Anne olmanın kitaplarda ya da son moda yaşamlarda olduğu ve anlatıldığı gibi bir durum olmadığını ilkellik olarak tanımladığı anne yeleklerine her annenin ihtiyaç duyduğunu çocuk yetiştirmede tekniklerin her zaman işe yaramadığını ve bu sürecin içeresinde kendi yaşadıklarını anlattığı konuşmada etkileyici noktalar var.

 

Bu etkili noktalardan en önemlisi kendisinin anne olması. Kendisinin bir gazeteci, bir öğretmen bir psikolog ya da başka bir statü ile değil anne olarak konuşmacı olması. Annelikten anne olmayan birinin bahsetmesi konuşmanın inandırıcılığını yitirmesini sağlardı değil mi?

 

Eğitimli bir kadının geleneksel yöntemlere anne olduğunda sığınması anneler de bir şeyler biliyormuş diplomaları olmasa bile düşüncesini taçlandırmakta. Konuşmanın etkileyici olmasının bir diğer unsurunun da konuşmayı konuşmacının kendi hayatından görseller ve örneklerle zenginleştirmesi olduğunu söyleyebilirim.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER