Köşe yazısı okumak kişiye neler kazandırabilir?

Köşe yazısı okumak kişiye neler kazandırabilir? Tartışınız.

Köşe yazısı nedir?

Gazete ve dergilere yayınlanan genel itibari ile günlük olayların kaleme alındığı ve değerlendirildiği fikri yazılardır.  Fıkra olarak da bilinir.

Köşe yazısı okumak günlük haftalık yâda aylık olarak bir yayın takip etmeyi gerektirir. Yayın takip etmek ise okuma alışkanlığını besleyen davranışlar arasındadır.  Yani ilk artısını köşe yazısı okumak okuma eylemine teşvik eder şeklinde alabiliriz.

İkinci olarak ise köşe yazılarında bir fikrin beyanı yazarın bakış açısından yapılır. Aynı konuya siyasi ve sosyal görüşü iki yazar tarafından bakıldığında farklı iki pencere açılır ve bireyin değerlendirmelerinden ve okumalarından eline kalan farklı bakış açıları olur.

 

Kişinin kazandığı farklı bakış açıları ise, kişiye hayatla alakalı he r meselesinde yardımcı olur nasıl mı? Burada da bakış açılarından elde edilen kapsamlı düşünme imkânı ile karşılaşırız.

Kapsamlı düşünmeyi bile n birer kolaylıkla öfke nöbetlerine girmez ve durumları objektif değerlendirebilir.

Köşe yazısı okumak aynı zamanda dünyada neler olup bittiği ülkemizin gündemi hakkında edinilmesi gereken gerekli bilgileri moda mod bilgilerden daha eğlenceli bir yöntemle edinmemizi de sağlamaktadır.

Yazıları özel kılan yazarların bakış açıları ve konuyu ele alış biçimleri olduğundan köşe yazarları arasında şöyle bir ayırdım vardır. Falanca kişinin kaleminden çıkmış her yazıyı okurum diyen kemik bir kitleye sahip olunabilecek nadide alanlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir