Menstrual dönemde dikkat edilmesi gereken hijyen kurallarını anlatınız.

Menstrual dönemde dikkat edilmesi gereken hijyen kurallarını anlatınız.

 

Menstrual dönem sağlıklı olan kadın ve genç kızlarda ergenlik ile meydana gelen 26 ila 30 gün de bir olan kanamadır. Menstrual döngü halk arasında ‘’adet’’ olarak adlandırılır.  Adet döneminde bayanların ve genç kızların dikkat etmesi gereken hijyen kuralları:

  1. Pedlerinizi ve tamponlarınızı düzenli olarak değiştirin

 

Menstrual dönemde hijyenik ped ve tamponları tercih edilir. Ancak, bunları bir kez yerine koyup unutursanız, sağlığınız için iyi olmayacaktır. Pedler ve tamponlar düzenli olarak değiştirilmelidir. Uzmanlar pedleri adet kanamasının çokluğuna göre her saat başı azsa dört saatte bir aralıklar ile değiştirmeyi tavsiye ediyorlar, çok uzun süre kalması birçok hastalığa sebebiyet verecektir. Adet kanı birçok organizmayı çekebilir ve bu enfeksiyonlara, döküntülere ve tahrişe ve bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir. Pedlerinizi düzenli olarak değiştirmek, bu tür enfeksiyonları önleyebilir.

 

 

  1. Doğru şekilde taharet almak

Çoğu insan tuvalette taharet alırken yanlış alır.  Doğru olan vajinadan anüse şeklinde temizleme yönüdür. Çünkü anüsten gelen bakteri ve mikroorganizmaların vajinaya bulaşma riski kalmaz.

 

 

  1. Duş almak

Menstrual dönemde bayanların hormonları daha karmaşık şekilde çalışır bu nedenle daha fazla terleme meydana gelir. Vücut ısısının daha yüksek olduğu bu zaman dilimlerinde kullanılan ped ve tamponlarında koku yapma enfeksiyon oluşturma riski fazladır. Bu nedenle bu dönemlerde gündelik kısa duşlar almak hem hijyenik hem de psikolojik olarak sizi rahatlatacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER