Milletimizin tarihi, kültürü, sanatı ve medeniyetinde önemli yeri olan kişiler nasıl hatırlanır?

SORU: Milletimizin tarihi, kültürü, sanatı ve medeniyetinde önemli yeri olan kişiler nasıl hatırlanır? Örnek vererek açıklayınız.

 

Milletimiz, kendisine faydası dokunan hiçbir durumu veya kişiyi unutacak kadar vefasız olmamış derece de asildir. Tarih boyunca canını vatan için seve seve feda eden şehitlerine daima rahmet okumuş ve hayırla yad etmiştir. Bir de milletimize faydası dokunan kültür ve sanatta ki gelişmeler var. Medeniyetimizin gelişmesinde ki bu faktörler de milletimizin hafızasında önemli bir yerdedir. Bu kişiler tarih kitaplarında ve milletimizin kalbinde daima anılıyor vaziyette.

 

Örneğin; Mimar Sinan, ülkemizin sanat ve kültürüne sunduğu katkı ile medeniyetimize çağ atlatmış bir kişidir. Bugün ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen onu hayırla anıp hatırlıyor, eserlerini hayranlıkla inceliyor ve kendisine özeniyoruz. Günümüz teknolojisinin bile yetmediği noktalarda aynı mimaride eserler verilemiyor. Kendisine has bir tarzı ve zekası ile geliştirdiği eserlerin sanat olan katkısı ise yadsınamaz. Bizlere dönemin kültürünü ve sanatını anlatır vaziyette olması da ayrı bir haz doğrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir