Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimleriyle Cumhuriyet’in ilk yıllarında komşu ülkelerle kurduğumuz kuruluşları araştırınız.

Logo

Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimleriyle Cumhuriyet’in ilk yıllarında komşu ülkelerle kurduğumuz kuruluşları araştırınız. Bunların kuruluş amaçlarını yazınız.

 

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyeti kurduğu ilk yıllarda savaştan çıkmış ve yeniden kurulmuş ülkenin zayıf haline rağmen, dış ilişkiler noktasında başarılı adımlar atmış ve bazı çalışmalarda bulunmuştur. Bu çalışmalar hem komşu ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesinde hem de Türkiye Cumhuriyeti devletinin kalkınmasında etkin rol oynamıştır.

 

Bu kurulan kuruluşlar, sosyal, kültürel ve ekonomik alanda katkılar sağladığı gibi, istihdam ve eğitim olanaklarını da üst seviyeye çıkarmıştır. Ağırlıklı olarak sanayi alanına yapılan bu çalışmalar ülkemizin gelişimine büyük katkı sağlamıştır. Komşu ülkelere kurulan şeker fabrikaları, silah üretim atölyeleri, tarım makineleri üretim fabrikaları ve çeşitli işleme merkezleri bu kuruluşlara örnek olarak gösterilebilir. Bu kuruluşlar bir başka fayda olarak, kurulduğu ülkelerde de işsizlik oranının azalmasına olanak tanımıştır.

 

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti devletini, fakirlik ve huzursuz ortamın hüküm sürdüğü noktadan alıp, demokratik, bağımsız ve ekonomik sorunların aşıldığı bir ülke konumuna getirmiştir. Bu komşu ülkelere kurulan kuruluşlar bu yolda önemli değere sahiptirler.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER