Okuduğunuz Hangi Kitapları Arkadaşlarınıza Tavsiye Edersiniz?

Kitap okumak kişisel gelişim bakımından oldukça önemli bir faaliyettir. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da farklı farklı alanlara yönelmek söz konusu olabilmektedir. Ancak tavsiye edilebilecek konumda olan bazı kitaplar da bu özellikleri içerisinde barındırabilecek türde de yer alabilmektedir. Kurgusal olarak belli yayınevlerinde ortaya çıkan ve tanınmış yazarlar tarafından ortaya konulan eserlere yönelmek en doğru seçim olabilecektir. Aynı zamanda da kitapların arka kapaklarında var olan metni okumak da kitap tavsiyelerini değerlendirme konusunda yapılacak en doğru işlem olarak görülebilecektir. Türüne ya da konusuna göre tercih edilebilecek farklı farklı kitaplar da olabilmektedir.

Kurgusal ya da bilimsel kitaplara yönelen kişilerin de ilgi alanlarının baz alınması tavsiye esnasında en doğru metot olarak değerlendirilmelidir. Tarih, siyaset, edebiyat ya da felsefe alanlarında kitaplara yönelecek olan kişilerin daha çok ünlü bilim adamlarına ya da filozofların kitaplarını tercih etmeleri en doğru seçim olarak görülebilecektir.

Kurgusal olarak var olan edebi eserlere dayalı seçim yapacak olan kişilerin de kesinlikle kitapların cildine ya da tasarımına yönelmemesi tavsiye edilmektedir. Kitabı okumaya başlamadan önce diğer okuyucuların yorumlarını da değerlendirmeye alması en doğru kriter olarak görülebilecektir. Böylelikle tam olarak aradıkları sürükleyici kitaplara sahip olarak bir solukta okumaları da görülebilecektir. Bu tip tavsiyeleri ele almak da herhangi bir kayba uğratmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir