Okul kütüphanesindeki bir kitabı konuşturarak aşağıya onun duygularını anlatan, hikaye edici bir metin yazınız.

Okul kütüphanesindeki bir kitabı konuşturarak aşağıya onun duygularını anlatan, hikâye edici bir metin yazınız. Metninizi yazarken yazım ve noktalama kurallarına uymayı unutmayınız. Metninize uygun bir başlık yazınız.

 

Kütüphanede Unutulmuş Bir Kitap

Ben, bir okul kütüphanesinin ikinci katında, harf sıralamasında K kitaplığının orta rafının sol köşesinde bulunan ince bir macera ve gezi romanıyım. Gün içerisinde ödev yapma telaşı ile koşuşturan, ders çalışan ve rafları izlemek için birçok öğrenci bulunduğum katı ziyarete geliyor. Bazıları beni görmezden geliyor, bazılarıyla ise belli bir müddet bakışıyoruz. Beni raftan çıkarıp, hiç sayfalarımı açmadan yerime bırakıyorlar.

 

Görünüş olarak çevremde bulunan kitaplar arasında en dikkat çekici olanı olmasam da,  yazarımın gezdiği yerleri bir karaktere sığdırdığı ve onun dilinden yaşadığı maceraları anlattığı ilgi çekici bir konum var. Diğer kitaplar resimleri, büyük gösterişli yazıları ve renkli ciltleri ile beni gölgede bıraksalar da, beni elinize aldığınızda ve okumaya başladığınızda bırakamayacağınızı biliyorum. Bende bunları tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Bir öğrenci gelir, beni raftan çekip çıkarır ve sayfalarımı karıştırmaya başlar. Sayfalarımı çevirmek ve okumak için can atan öğrenciyi gözünden tanırım. Beni keşfetmeye başladığında aramızdaki bağ oluşur ve bir sandalye sesi duyarım. İşte beni kütüphane masasına götürüp hevesle okumaya başladığı o an başlar. Yarıda bırakıp beni rafıma koyduğunda beni bir bekleyiş sarar. Ertesi gün yine geldiğini ve beni raftan çıkardığını anladığım an bekleyiş yerini heyecana bırakır. Ama beni en çok heyecanlandıran, evine gidip yatağına oturarak benim anlattıklarımı bitirmeden uyumamasıdır.

Günler ilerledikçe, yeni yazarlar, yeni havalı kitaplar çıkmaya başladıkça unutulmaya başladığımı hissettim. Bana bu heyecanı yaşatan çok öğrenci kalmadı. Beni gördüklerindeki heves dolu bakışları çok arıyorum. Şimdi ise, rafta öylece durmuş, tozlanıyorum. Oysa anlatacaklarımı herkese duyurmayı o kadar çok isterdim ki. Dilek hakkım olsaydı, yazarımın sihirli güçlerinin olmasını ve kitabımın üstüne bir ağız koymasını, bildiklerimi haykırarak tüm dünyaya duyurmayı ve o meraklı gözleri tekrar görebilmeyi dilerdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir