“Ön yargıları yok etmek atomu parçalamaktan daha zordur.” sözü sizce ne ifade etmektedir?

Logo

Albert Einstein (Albert Aynştayn)’ın “Ön yargıları yok etmek atomu parçalamaktan daha zordur.” sözü sizce ne ifade etmektedir?

 

Günümüzde insanlar, dış görünüşüyle yargılanarak kıyafeti, saçı, sakalı veya düşünce yapısı yüzünden ağır eleştiriler altında kalmaktadırlar. Bu önyargılar insanların içine yerleşmiş ve çıkarılması zor düşüncelerdir. Albert Einstein başarması zor bir iş olan atomu parçalayarak tarihe geçmiştir ve bu sözüyle insanlara, kişilerin beyninde oluşan ve kemikleşen düşünce yapısını değiştirmek en zorlu görevlerden bile daha imkânsızdır olgusunu vurgulamıştır.

 

Bu durumun önüne geçebilmek için her insanın başta kendisini sorgulaması gerekmektedir. Dünya üzerinde hiç kimse mükemmel özelliklere sahip kusursuz insan değildir. Bu sebeple herkesten kusursuz olmayı beklemektense önce herkes kendini düzeltmeli ve önyargılarından sıyrılmalıdır. Dünya, herkesin birbirini kusurları ve hataları ile kabul ettiği, kimsenin dış görünüşüne veya düşüncelerine karışılmadığı, saygı çerçevesinde yaşamın sürdürüldüğü bir ortam olduğu anda daha yaşanılası bir gezegen durumuna gelmektedir. Çok büyük yanlışlar içerisinde olan insanlara karşı ise, hiçbir şekilde önyargıda bulunmadan doğru düşünceye çekilmeli ve doğrular gözler önüne serilmelidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER