Ormanların faydaları nelerdir?

Logo

Ormanların faydaları nelerdir?

 

Ormanların faydaları hem doğa için hem canlılar için saymakla bitmez. Orman; ağaçların oluşturduğu geniş bir alandır. Orman içerisinde ağaçları, çalıları, bitkileri ve çeşitli hayvanları barındırır. Ormanlar doğaya ve tüm canlılara pek çok fayda sağlayan bir ekosistemdir. Ormanın bünyesinde bulunan bütün canlılar ormanın vazgeçilmez birer parçasıdır.

 

Ormanın faydalarının en başında ormanların oksijen kaynağı olması bulunmaktadır. Çünkü canlılar hayatta kalabilmek için oksijene ihtiyaç duymaktadırlar. İnsanları hem daha dinç hem daha sağlıklı yaparak etkisini hemen belli etmektedir. Ormanın faydalarından bir diğeri de  erozyonu önlemesidir. Sel, su taşkınları nedeniyle oluşan toprak kaymalarına erozyon denir. Ağaçların sağlam kökleri doğal afetlere karşı toprağın kaymasını engellemektedir. Bu nedenle bol ağaçlık alanlar verimli topraklarımızı kaybetmememiz için çok önemlidir. Ormanlar canlılar için hem hammadde hem de geçim kaynağıdır. Ağaçlar sayesinde hem yakacak hem de geçim kaynağı da olabilen ürünler elde etmekteyiz. Ormanlar canlılar için de yaşam alanı sağlar. Ormanda hemen hemen her türlü canlı bulunabilmektedir. Bitkiden tutun da hayvana kadar, mantardan tutun da daha gözle göremediğimiz canlılara kadar çok çeşitli canlıya ev sahipliği yapmaktadır.

 

Görüldüğü gibi ormanın faydaları saymakla bitmez. Ormanın faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle ormanı korumak ya da ormanı çoğaltmak ve ağaç dikmek sadece görevli, çalışan insanların görevi olarak bakılmamalıdır. Her birey kendi üstüne düşen görevi yapmalıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER