Orta Çağda Yaşamış Müslüman Coğrafyacılardan Biri Olan Uluğ Bey’in Coğrafya Bilimine Katkılarını Araştırınız

Coğrafya bilimine geçmişten günümüze kadar birçok bilim insanı katkılar sunmuştur. Sunulan katkılar neticesinde Coğrafya bilimi gelişerek günümüze kadar birçok bilgi birikimiyle gelmiştir. Günümüzde teknolojiden yararlanarak bilgi birikimleri daha hızlı ve daha somut şekilde karşımıza çıkıyor. Ancak tarihin derinliklerine gittiğimiz zaman Ortaçağ’da yaşamış olan ve Müslüman olarak bildiğimiz Coğrafyacı Uluğ Bey’in, Coğrafya’ya çok fazla katkısı olmuştur. Bu yüzden yeni nesil yetişe öğrencilere Coğrafyacı Uluğ Bey’in Coğrafya bilimine katkıları anlatılmaktadır.

 

Coğrafyacı Uluğ Bey’in Coğrafya Bilimine Katkıları Nelerdir?

Gökbilimi ile yakından ilgilenen ve 14 ile 15. Yy’larda yaşamış olan Uluğ Bey, Timur Devleti zamanında bulunmuştur. Timur’un torunu olarak kitaplara geçen Coğrafyacı Uluğ Bey’in Coğrafya bilimine katkıları oldukça fazladır.

  • Coğrafyacı Uluğ Bey, Astronomi bilimiyle ilgilenerek başarılı çalışmalar ortaya koymuştur. Coğrafya bilimi Astronomi biliminden fazlasıyla yararlandığı için Uluğ Bey’in yaptığı bu çalışmalar Coğrafya’ya da ışık olmuştur.
  • Gökbilimci bir kimliğe sahip olan Uluğ Bey, sunduğu katkıların yanı sıra o dönemde gözlemevlerinin kurulmasında en çok etkiye sahip isimlerin başında gelmektedir.
  • Bilimle yakından ilgili olan ve gözlemevlerine çok fazla önem veren Timur’un torunu Uluğ Bey, gözlemevlerinin yerleşik konumda bulunması için çalışmalarda yer almıştır.
  • Bulduğu sonuçları sanatla ifade etmeyi tercih eden Coğrafyacı Uluğ Bey, Ay ve Yıldızları incelemiş, bulduğu sonuçları tablolara aktarmıştır.
  • Akademik kapsamdaki çalışmaları bulunan başarılı Coğrafyacı, ders vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir