Osmanlı’dan günümüze Türk meteoroloji tarihini araştırınız.

Logo

Osmanlı Devleti’nde meteorolojinin kurumsallaşma çalışmaları 1867 yılında Kandilli Rasathanesi’nin kurulması ile başlamış ve kurumsallaşma Cumhuriyet Türkiyesi’nde tamamlanmıştır. Osmanlı’dan günümüze Türk meteoroloji tarihini araştırınız.

 

Osmanlı içerisinde ilk olarak meteorolojiye dair çalışmalar yabancılar tarafından yapılmıştır. Haydarpaşa İngiliz Mezarlığı’nda Mr. W.H. Lyne ise 1865-1886 yılları arasında gözlemler yapmıştır. Yabancı okullar tarafından gerçekleştirilecek olan meteoroloji gözlemleri Amerikan Kolejleri ve Thomson Çiftliği içerisinde gerçekleştirilmektedir. Thomson Çiftliği içerisinde gerçekleştirilmesi evresi 1928 yılına kadar Prof. Dr. Antal Réthly tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu deney ve gözlemler sıcaklık, basınç, nem ve yağış bilgilerine dayalı olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Osmanlı içerisinde gerçekleştirilen kurumsal meteoroloji çalışmaları 1867 yılında Kandilli Rasathanesi’nin kurulması ile başlamıştır. Fransız Hükümeti tarafından desteklenen bu kurumun ilk sorumlusu olarak da Aristide Coumbary kendini göstermiştir.

 

Osmanlı Devleti’nden Cumhuriyet Dönemi’ne miras kalan tek meteoroloji kurumu Kandilli Rasathanesi olarak kalmıştır. Bunun yanında da 12 Kasım 1925 yılında Tarım Bakanlığı Enstitüsü adı altında Ankara etkili içerisinde ilk meteoroloji istasyonu faal olarak çalışmaya başlamıştır.

Türkiye içerisinde meteorolojik faaliyetlerin tek çatı altında toplanması işlemi 1936 yılından itibaren İsmet İnönü başkanlığında olan Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Bundan sonraki zaman diliminde de personel ve malzemeler de Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaya konulmuştur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER