Ozon tabakasının insan sağlığı için önemi nedir?

Ozon tabakasının insan sağlığı için önemi nedir?

 

Atmosferin üst kısmında yer alan ve yeryüzünü Güneş’ten gelen ultraviyole ışınlara karşı koruyan tabakaya ozon tabakası adı verilir. Mor ötesi ışınlar olarak da bilinen bu zararlı ışınlar bütün canlılar için ölümcüldür. Bu yüzden ozon tabakası hayatı açıdan çok büyük önem taşımaktadır. Bu özelliğin yanında bu katman Dünya’nın aşırı derecede ısınmasını veya soğumasını önlemektedir.

 

İnsanların çevreye verdiği zararlar sonucunda ozon tabakasının delinmesi olarak bilinen olay yaşanır ve içerisinde ozon gazı bulunan tabaka yavaş yavaş incelmektedir. Bu katmanın yok olması demek en küçük tek hücreli canlılardan insanlara kadar bi çok canlının zarar görmesi anlamına gelmektedir.

 

Ultraviyone adı verilen bu zararlı ışınlar sonucu ortaya çıkan radyasyon insan üzerinde cilt kanseri başta olmak üzere bir çok rahatsızlığa sebep olmaktadır. Güneş ışığı normal şartlarda çok zararlı olarak görülmese de 18 yaşından önce güneş yanığı oluşması ileriki dönemlerde cilt kanseri oluşma riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Açık tenli ya da açık renkli saçlara sahip olan insanların cilt kanserine yakalanma riski daha yüksek olsa da, bütün cilt tipleri için artan ultraviyole ışınlar bu riski önemli ölçüde artırmaktadır.

 

Güneş ışınlarının cilt haricinde gözler üzerinde de zararlı etkileri olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak görme yetilerini azaltan ve sürekli olan körlüğün başlangıcı olan katarakta sebep olmaktadır. Her yıl yaklaşın iki milyon kişinin ozon tabakasının incelmesi sonucu artan mor ötesi ışıklar nedeniyle katarakt olduğu düşünülmektedir.

 

Artan ultraviyole ışınlarına sürekli olarak maruz kalmak insan vücudunda bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda enfeksiyonik hastalıklara karşı direncin azalarak vücudun daha hassas bir hal almasına sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir