Performans – Yük Testi

Logo

Perofrmans testi genel, yük testi performans testinin bir dalı gibi düşünülebilir

 

Performans Testi

Performans testi kavramı elbette sadece yazılım uygulamaları için geçerli bir kavram değil. Bir endüstriyel sistemin de performans testi olabilir. Fakat biz burada elbette yazılım uygulamalarına ait olandan bahsedeceğiz.

Yazılım uygulamalarında performans testlerinin yapılmasındaki amaç, belirlenen kısıtlar ölçüsünde uygulanan yük altında, sistemde ortaya çıkabilecek darboğazları (bottleneck) ortaya çıkarmaktır. Performans testlerinde darboğazlar; Uygulama seviyesinde olabileceği gibi; Veritabanı, F5, Network ya da İşletim sistemi gibi önemli ortamlarda da gerçekleşebilir.

Performans testlerinde amaç sistemin bir açığını bulmak değildir. Asıl amaç sisteme yapılan girdilerden alınan dönütlerle, arzulanan/olması gereken sonuçların uygunluğunu tespit etmektir.

Bir web uygulaması içi uygulanan örnek performans testi senaryosu şu olabilir;

Aynı anda 250 eşzamanlı Http isteği yapıldığında, sistem 5 saniyede tüm istekleri karşılamalı. Bu senaryo başarılı mı? Başarılıysa bir üst senaryoya geçilebilir. Aynı anda 500 eşzamanlı kullanıcı erişimini sağla ve 5 kere tekrarla! Hedef tamamlanma süresi 10 saniyenin altı. Hedef başarılı mı? Başarılıysa test seviyesi artırılarak bu süreç devam edebilir. Ya da sistem aranılan kısıtlarda yeterli performans’ ı gösteriyor denebilir.

 

Yük Testi (Load Test) Nedir ?

Yük testi, sistemin belirli bir yük altında davranışını değerlendirmek için yapılan belirli bir performans testi şeklidir. Yük testi sırasında, yanıt sürelerini, verimi, sunucu koşullarını ve daha fazlasını izleyebilirsiniz. Bu test, birden fazla kullanıcı aynı anda eriştiğinde uygulamanın nasıl davranacağını belirlemeye yardımcı olur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER