Protein sentezinde rol alan RNA çeşitlerinin görevleri nelerdir?

Protein sentezinde rol alan RNA çeşitlerinin görevleri nelerdir?

Protein sentezi, vücut için oldukça önemli bir durumdur. Genetik materyalin aktarılması ve bu materyalin nesiller boyunca devam etmesi için uzun bir süre boyunca süre gelen bir durum haline gelmiştir. Genetik bilginin ifade edilmesi sürecinde protein sentezi devam eder ve sağlıklı bir bireyde bu sayı oldukça fazladır. Bunun hasarı hücrenin kanserleşmesi ve ölmesi ile devam edecektir. Protein sentezinde görevli olan birçok enzim ve yapı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ise RNA yapılarıdır. RNA, kalıtsal bilginin aktarılması için geçen bir süreçte görev almaktadır. Protein sentezinde de birçok farklı şekilde görevlidir.

 

3 farklı çeşit RNA bulunur.
tRNA, taşıyıcı RNA olarak bilinmektedir. Genetik materyalin taşınması için gerekli olan süreçte işlev görmektedir.
rRNA, ribozomal RNA olarak bilinmektedir. Ribozom kalıtım materyalinin sürekliliğinden sorumludur. Burada protein sentezi esnasında gerekli olan yapılar taşınmaktadır. Ribozom hücre organallerinin en önemli olanlarındadır. Genetik materyalin aktarılması gibi birçok işlevi de bulunur.
mRNA, ökaryotik hücrelerde sitoplazmada bulunur ve genetik bilginin ribozomdan DNA ya aktarılmasını sağlar. Protein sentezinde de aktif şekilde rol almaktadır.

 

RNA tek zincirli bir kalıtım yapısıdır. Bu yapının en önemli özelliği birçok işlemi DNA yı kalıp olarak kullanarak kendini eşlemektir. Bu yüzden DNA ve RNA protein sentezi konusunda oldukça önemlidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER