Rönesans Döneminde yaşayan bilim insanı ya da sanatçı olsaydınız hangi alanda çalışmalar yapmak isterdiniz.

Rönesans etkilerini öncelikle sanat daha sonra mimari ve kültürel alanlar aracılığıyla göstermiştir. Siz Rönesans Döneminde yaşayan bilim insanı ya da sanatçı olsaydınız hangi alanda çalışmalar yapmak isterdiniz.

 

Rönesans dönemi sanat ve mimari alanlarda olduğu kadar kültürel alanda da yapılan yeniliklerle kendini göstermiş dünyanın yüzünün değişimini sağlamıştır. Bir çok önemli bilim insanı farklı tarzda çalışmalar üretmiş kendi hayal dünyasında ki eserleri ortaya koymaya çalışmışlardır. İtalya’nın içinde bulunan küçük devletçiklerde gelişim sürecine başlayan Rönesans hareketi ilk olarak 15. Yüz yılda karşımıza çıkmaktadır. Avrupa da ise 16 .yüz yılın başlarında yoğunluk oluşturmuştur. Kelime anlamı yeniden doğuş, canlanış olan Rönesans orta çağda skolastik düşünceden sıkılan sanatçıların dini amaçlara hizmet etmenin dışında da sanatın kullanılabileceğini ileri sürmüş bu hareketi başlatmışlardır. Rönesans hareketi dinin insan üzerinde ki etkisini azaltmış bu dönemde doğaya üstünlük kurma düşüncesi çerçevesinde sanatın farklı amaçla kullanabileceği görüşü yayılmıştır.

 

Eğer Rönesans döneminde yaşıyor olsaydım resim alanında çalışmalar yapmak isterdim. Resim çizmeye olan merakım muhteşem çizilen tablolardan geliyor. Her insanın bir merakı olabilir. Benimkisi sadece merak değil aslında. Dahası hayranlık duyma diyebilirim. Hem mimari bir yapı konusunda başarılı olabileceğimi düşünmüyorum. Her insan başarı olabileceği durumları değerlendirmeli. Kişisel görüşüm. Kim ne kadar neye  meyilli ve neyi yapmaktan hoşlanıyorsa onu yapmak için uğraşmalı. Zira başarısızlıklar her insanı üzer.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER