Sağlık Ve Spor Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Logo

Sağlık Ve Spor Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Bizler sağlıklı yaşayarak hayatımıza devam etmek zorundayız. Sağlığımızı korumak için doğru beslenmeli ve sporu hayatımıza dahil etmeliyiz. Spor yapmayı alışkanlığımız haline getirmeliyiz. Dengeli beslenmek nasıl önemli ise, spor yapmak da sağlığımızı koruma da önemli rolü vardır.

Spor yapmak bir insanın sağlıklı kalmasını kolaylaştırır çükü; doku ve organ sistemlerinin işleyişini kolaylaştırır. Spor yapmak daha düzenli ve planlı olmanızı sağlayacağı gibi, vücudumuzun işleyişinin devamlılığında etkendir. Daha zinde ve enerjik olmanızı sağlayacaktır. Spor ve sağlık arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Spor yapan insanlar daha doğal beslenir ve buda beraberinde daha sağlıklı bir hayatı beraberinde getirir. Günümüzde bir çok insanın kalp ve damar hastalıklarından dolayı öldüğünü biliyoruz. Aşırı yağlı gıdalar ve genetik sebeplerden kaynaklanıyor. Bütün bunlarla mücadele etmek için sporu hayatımıza yerleştirmemiz gerekiyor.

 

Spor yapmak için mutlaka pahalı spor salonlarına gitmek gerekmiyor. Her gün düzenli yaptığımız yürüyüşler, koşular, bisiklete vücudumuzda etkiler yaratacaktır. Düzenli yapılan spor uyku düzenimizi de olumlu etkileyecektir, yorgun ve uykusuzluk problemlerimizi ortadan kaldıracaktır. Diğer bir faydası da, dış görünüşümüzde farklılık yaratacaktır, buda beraberinde özgüvenimizi yükseltecektir. Spor yapmak daha sosyal olmamızı sağlar, özelikle spor salonlarında yapıyorsak. Bu bizi psikolojik açıdan da olumlu yönden etkileyecektir.164

Kaliteli bir yaşam için, dengeli beslenmeyi ve sporu hayatımıza entegre etmekle zorundayız. Sporu alışkanlık haline getiremediğimiz sürece yaşayacağımız birçok hastalıkla baş etmek zorunda kalacağız. En azından kendimiz için çaba gösterebiliriz, geleceğimizi düşünerek özellikle yaşlandığımızda yapmış olduğumuz spor bize artı olarak geri dönecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER