Sağlıklı bir yaşam için neler yapmalıyız?

Sağlıklı bir yaşam için neler yapmalıyız?

 

Zor bir hayat yaşıyoruz ve yaşadığımız hayatın bütün stresi ve yükü omuzlarımıza binmiş durumda. Bu yaşamı daha sağlıklı ve güçlü yapmak için bin bir çeşit yol düşünüyoruz. Daha güzel bir hayat için anahtarın para olduğunu ve durmadan çalışmamız gerektiğini direkt olarak düşünmesek de çevrede ki her şey bunu düşündürüyor. Elbette ki para bazı şeylerin hatta mutluluğun anahtarlarından biri olabilir. Ama sağlık olmadan o anahtarı çevirebilmeniz mümkün değil. Bu yüzden daha güzel sağlıklı bir yaşam için neler yapmalıyız diye düşünmeli ve hemen kendimizi yenilemeliyiz.

 

Sağlıklı bir yaşam için;

  • Pozitif düşünce : sağlıklı bir psikoloji vücudunuzun biyolojik işleyişini değiştirecek bir adımdır. Depresyon, anksiyeti, panik atak , stres ve bağmlılıklardan kurtulmak için her şeyin bir çözüm yolunun mutlaka olduğunu hatırlayın. Olaylara pozitif yaklaşmayı deneyin
  • Sıvı tüketimi: Böbrekleriniz ve cildinizin beyniniz ve ağız sağlığınızın iyi olmasını istiyorsanız günlük 2,5-3 litre su tüketmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Beyin gelişimi ve düşünme hızının artmasında, ağız içinde oluşan bakterilerin azalmasında etkili olabilecek hatta vücut ağırlığınızı düzene sokacak suyu düzenli olarak tüketin.
  • Düzenli egzersiz: vücudun belli düzeyde harekete ihtiyacı var ve bu hareket kas gruplarını çalıştırarak akciğerde ve karaciğerde yağlanmaları engellemeye kalp ve vasküler damar rahatsızlıklarını, sindirim sistemi rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı oluyor. Ve serotonin hormonu salgılayarak mutlu olmanıza sebep oluyor.
  • Yeterli ve düzenli beslenme: her besin grubu ve besin maddesinden düzenli şekilde alınması vücudun sağlığı için önemlidir. Gerekli minarelin ve vitaminlerin alınarak bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanır.
  • Düzenli ve yeteri kadar uyku: vücudumuzun dinlenmesi ve organlarımızın belli bir düzen içinde çalışması gerek bu yüzden her zaman belli saatlerde uyuyup uyanmaya dikkat edilmeli. Çok uyumak uyuşukluğu arttıracağı ve az uyumak yorgunluk hissi vereceğinden yeteri kadar uyumalıyız.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER