Sanatsal beğenilerdeki kişisel farklılığın nedenlerini yorumlayınız.

Sanatsal beğenilerdeki kişisel farklılığın nedenlerini yorumlayınız.

Her sanatsal eser farklı kesimlere hitap edebilir. Bazı kişilerce beğenilen bir sanat eseri diğerleri için hiçbir şey ifade etmez. Burada ki ayrımın sebebi, kişilerin hayal dünyaları, dünyaya baktıkları pencere, inanç sistemleri veya güzel algısının farklı olmasından kaynaklanır.

 

Sanatsal beğeniler “güzel” kavramıyla açıklanır. Bir şeyin güzel olması demek, onun hoş duygular uyandırması, heyecan vermesi, zevk vermesi ve ölçülü olması gibi farklı ölçütleri vardır. Bu belirttiğimiz ölçütler kişiden kişiye, toplumdan topluma ve kültürden kültüre değişiklik gösterebilir. Bu da kişilerin ortak bir estetik yargıya sahip olmadıklarını göstermektedir. Bu da çok doğaldır. Çünkü her kültürün ve milletin kendine özgü değer yargıları vardır. Bu değer yargılarına uymayan bazı sanat eserleri toplumlar tarafından reddedilir. Ancak bazı ortak değerler üzerinden yapılan sanat eserleri herkes tarafından beğenilebilir.

 

Tüm bunlarla birlikte sanatsal beğenilerdeki farklılıkların en büyük sebeplerden biriside kişileri dini inançlarıdır. Dini hassasiyetlerine dokunan ve zedeleyen sanat eserlerine karşı toplumlar büyük tepkiler göstermektedir. Bu nedenle sanat evrenseldir evet ama tüm toplumları kucaklayıcı bir nitelikte olursa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir