Sevdiğiniz, değer verdiğiniz, kullandığınız bir eşyanızı sizden daha fazla ihtiyacı olan biriyle paylaşır veya ona hediye eder misiniz?

Sevdiğiniz, değer verdiğiniz, kullandığınız bir eşyanızı sizden daha fazla ihtiyacı olan biriyle paylaşır veya ona hediye eder misiniz? Neden?

 

Sevdiğim ve değer verdiğim bir eşya mı eğer bir arkadaşım veya bir başkası benden daha fazla o eşyaya ihtiyaç duyuyor ise ona veririm. Bunun nedeni benim o aşağıya duydum ihtiyacımın onunkine kıyasla daha az olduğudur. Eşyaların hayatta hiçbir önemi yoktur. Önemli olan insanlıktır. İyi insan olabilmek eşyalarınızda, kıyafetlerinizde veya yedikleriniz de değil kafanızın içinde ve kalbinizde bulunan iyilikle olabilir. Eğer yeteri kadar iyi iseniz bir başkasının herhangi bir eşyaya ihtiyaç duyduğu zaman ona bu eşyayı verebilirsiniz. Kendinizden fedakârlık yapmanız gerekiyorsa bu fedakârlığı göstererek onlara ihtiyaçlarını karşılaması için eşyayı hediye edebilirsiniz.

 

Bu tarz durumlarda bencil olmamak karşı tarafı da düşünmek en iyisidir. Bunu yapabilmek için kendinizi tamamen barışık olmanız gerekir. Eşyanın size bir şey getirmedi arkadaşlığın ve dostluğun sizlere bir şey getirebileceğinin bilincinde olmak, bu eylemi gerçekleştirebilmek için önemli koşuldur. Yani kendinize verdiğiniz değeri, arkadaşınıza da verebilmelisiniz. Bu sayede arkadaşlar, dostluklara dönüşebilirler. İşte tam da bu yüzden arkadaşımın sevdiğim eşyaya ihtiyacı var ise o eşyayı ona seve seve verebilirim. Eşyayı ona verdiğim zaman, eşyanın bende olduğu zamandan daha çok mutlu hissederim. Çünkü arkadaşım ihtiyaçlarını rahat bir şekilde giderebiliyordur. Bu beni oldukça mutlu eder.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER