Sevgi ve saygının olmadığı bir dünya düşününüz.

Sevgi ve saygının olmadığı bir dünya düşününüz! Böyle bir dünyanın nasıl olacağı hakkındaki düşüncelerinizi sunum olarak hazırlayınız ve arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

İnsan akıllı ve düşünebilen bir varlıktır. Bunlar, onu diğer varlıklardan ayıran en temel özellikleridir. Her türlü canlı kendi yaşamını ve yakınlarındaki canlıların yaşamını korumak ister. İnsan toplumun bir parçası olarak yaşayan sosyal bir varlıktır. Bundan dolayı kendinden olmayanları bile tolere edebilecek bir yaratılışa sahiptir. İnsanlar, hoşuna gitmeyen davranışlar sergileyen kişilerle bir aynı ortamı paylaşabilir, onunla aynı zamanı geçirebilir. Bunu gerçekleştirebilmek için en önemli ön koşul insanı insan olduğundan dolayı sevebilmek ve onu olduğu gibi kabul etmektir. Saygı kişiyi olduğu gibi kabul etmek olan saygı, temel anlamda toplumun var olabilmesinin ve dağılmaması için ilk koşuldur. Saygıyı daha anlamlı ve kaliteli hale getirmek için sevgiye ihtiyaç vardır.

 

Seven kişi karşındakine anlayışla yaklaşır, karşısındakini mutlu ve huzurlu etmeye çalışır, barışçıl bir ortam kurup agresifliklerden kaçınır. Yani saygı olmazsa insanlar birbirine girer ve birbirini yok etmeye çalışır. Canlıları Allah’ın yarattığı varlıklar olduğundan dolayı değerli görmek ve Allah’tan dolayı sevmektir. Sevgi olduğunda kişiler ve toplumlar mutlulukla dolar. Sevgi insanları birbirine bağlayan en köklü, en güçlü ve en temel duygulardan biridir. Sevgi ve saygının olmadığı bir dünya düşünürsek;

 

  • Sevgisi olmasa dahi insan olduğundan dolayı saygı duyan insanlar artık saygı duymayıp birbirine zarar vermeye başlar
  • Psikolojik ve fiziksel anlamda şiddet baş gösterir.
  • Ülkeler birbirlerinin sınırına taarruzda bulunur, daha büyük savaşlar yaşanır.
  • Savaşlarda insanlar birbirine akla hayale gelmeyecek zulümler yapar.
  • Bireylerin birbirine olan güvenleri ve tahammülleri yok olur.
  • İnsanlar yalnız ve mutsuz olur.

 

Sevgi ve saygının olduğu fakat az olduğu günümüzde durumlar böyleyken hiç olmadığı zamanları düşünmek bile yeterince ürkütücüdür.

“Sevgi ve saygının olmadığı bir dünya düşününüz.” için 11 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir