Sizi ya da tanıdığınız insanları olumsuz şekilde etkileyen bir doğa olayını sınıfta paylaşınız.

İnsanları olumsuz şekilde etkileyen bir doğa olayı

Doğa olayları farklı farklı biçimlerde görülse de sonuçları oldukça olumsuz ve uzun vadede toparlanabilecek biçimde var olmaktadır. Doğa olaylarının jeolojik, meteorolojik ve teknolojik olarak sınıflandırılsa da her birinde yüksek sayıda can ve mal kaybı da yaşanabilecek olan bir durum olarak ifade edilebilecektir. İnsanların doğal afetlerden etkilenmemeleri adına önceden önlemlerini alabilmeleri de gerekecektir. Aksi halde de yakınları ve kendileri maksimum düzeyde de bu süreçten etkilenerek hayatlarının tepetaklak bir hale gelmesi durumu da söz konusu olacaktır.

 

Jeolojik doğal afetler genel olarak toplu yaşam alanlarını etkilemekte olan olgulardır. Deprem, heyelan ve volkan patlamaları bu sınıfta görülse de ülkemizde volkanik hareketlerin pek de aktif olmadığı görülebilmektedir. Depreme bağlı olarak yüzeyde var olan sarsıntı ve kırılmalardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Heyelanda ise herhangi bir noktada bulunan ve eğimli arazide yer alan toprakların kitle halindeki hareketi sonrasında insanların yaşantısının sekteye uğraması durumudur.

 

Meteorolojik faaliyetler ise genelde kısa vadede sorun teşkil edebilecek olup, önlem alınmazsa da belli aralıklarla yeniden gündeme gelebilecektir. Sel, çığ ve orman yangını gibi doğal afetlerde insanların rolü oldukça büyük olarak görülmektedir. Ancak fırtına ve hortum gibi rüzgara bağlı gelişen doğal afetlerde en iyi tedbirleri almak her zaman en yararlı gelişme olarak da ifade edilmekte olan bir eylem olarak adından söz ettirmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER