Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak ülke çapında uygulanabilecek bir proje teklifi hazırlayarak sınıf panosunda sergileyiniz.

Logo

Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak ülke çapında uygulanabilecek bir proje teklifi hazırlayarak sınıf panosunda sergileyiniz.

 

Sosyal devlet ilkesi anlam olarak bir ülkenin yönetiminde toplumsal sınıf ayrımını ortadan kaldırarak herkesin eşit şekilde hizmet almasını ve muamele görmesini sağlayan ve yasalarla sabitlenmiş ilkelerdir. Ancak halkın bilinçlenmesi ve gereken özveriyi göstermesi açısından projeler geliştirilebilir ve toplum olarak sosyal konularda eşitlik sağlanabilir.

 

Örneğin, toplumsal dengeyi sağlamak ve refahı en üst düzeye çıkarmak açısından bir proje olarak, vatandaşlar yaptığı her 100 liralık alışverişlerde %1 toplumsal denge bağışında bulunarak, aynı alışverişi yapamayan vatandaşlara katkı olarak geri dönebilir. Bu şekilde her 100 vatandaşın birer alışverişinde 1 vatandaşın alışveriş masrafı çıkarılmış olur. Durumu olmayan vatandaşlara büyük çapta katkı bu şekilde sağlanabilir.

 

Her şeyden önce insanların eğitim düzeyi ve bilinç olarak sosyal devlet ilkesini benimsemesi ve uygulaması gerekmektedir. Aksi takdirde işsizlik, yoksulluk ve açlık sınırı günden güne düşüş gösterir ve ekonomik olarak çöküş başlar. Yasalar ile de koruma altında olan sosyal devlet ilkesi çeşitli projeler ile halka sevdirilebilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER