Sperm ve Yumurtayı Büyüklük, Hareket özelliği ve Hücre İçinde Bulundurduğu İçerik Yönünden Karşılaştırınız

Sperm ve Yumurtayı Büyüklük, Hareket özelliği ve Hücre İçinde Bulundurduğu İçerik Yönünden Karşılaştırınız. Bu hücreleri üreme sırasındaki görevleri benzerlik ve farklılıklarını yazınız.

 

Üreme, kadın ve erkek üreme sisteminin çok önemli gerekliliklerindendir. Neslin devamı için de olmazsa olmaz bir durumdur. Üremenin gerçekleşmesi sonucu ortaya yeni bir canlı çıkar. Bu durumda bir kısım özellikler anneden bir kısım özellikler ise babadan gelir. Bu sürecin gerçekleşmesi için etkin rol oynayan organlar üreme organlarıdır. Erkek ve kadınlarda farklı üreme organları bulunmaktadır. Ancak amaçları yönü ile birbirlerine benzerlik gösterirler. Tedavinin düzenlenmesi için de bu sürecin gerekliliği konusunda devamlı olarak çalışırlar.

 

Erkek üreme hücresi, spermdir. Boyutları oldukça küçüktür ve hareket kabiliyeti oldukça yüksektir. Spermlerin hareket kabiliyetlerinin artısı da yumurtayı döllemesi le mümkün olmaktadır. Kadın üreme hücresi ise yumurtadır. Oldukça büyük bir hücredir ve sperm dölleyene kadar hareket etmez. Daha sonrasındaki süreçte kanallar vasıtası ile gelerek rahime yerleşir ve burada gelişerek yeni bir canlının meydana gelmesini sağlar.

 

Erkek ve kadında bulunan iki farklı hücrenin birleşmesi sonucu bir canlı oluşur. Bu canlı başlangıçta mayoz bölünme geçirir. İlerleyen yaşlarda sürekli mitoz bölünme geçirir ve üreme dönemine gelene kadar bu şekilde devam eder. Üreme döneminde üreme ana hücresinin mayoz bölünme geçirmesi ve çiftleşmesi halinde kişiden yeni bir yavru hücre oluşur ve bu siklus bu şekilde sürekli olarak devam eder.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER