Su kaynakları su döngüsü ile yenilenebildiği hâlde bazı yerlerde neden su kıtlığı görülmektedir?

Su kaynakları su döngüsü ile yenilenebildiği hâlde bazı yerlerde neden su kıtlığı görülmektedir? Açıklayınız.

 

Doğal denge herhangi bir müdahale olmaması halinde aynı şekilde işleyerek canlılık özelliklerin devam etmesinde önemli bir noktada yer almaktadır. Ancak bu işleyişe zaman içerisinde sürekli olarak artan bir insan müdahalesi söz konusu olarak, doğal dengenin gitgide bozulmasına da temel sebep olarak ifade edilmiştir. Su döngüsü de doğal dengenin önemli bir parçası olarak görülmekte olup, tüm canlıların yaşam kaynağı olarak görülmektedir. Ancak insanların müdahalesi sonrasında meydana gelen olaylardan dolayı yaşamsal faaliyetlerde gün geçtikçe azalma da görülmektedir.

 

Doğal dengenin bozulması konusunda endüstriyel faaliyetlerin had safhada olması durumu söz konusu olarak görülebilmektedir. Sanayi üretim tesisleri içerisindeki çalışmalar sonrasında atmosfere zehirli gazların salınımı durumu uzun vadede kuraklık ve aşırı sıcaklıkları ortaya koyan temel etkenler arasında yer almaktadır. Bu sıcaklıkların ortaya çıkmasıyla beraber var olan su kaynaklarının kurumları ve buharlaşarak atmosferde bulunmaları durumu ortaya çıkmaktadır. Sıcaklık arttığından do0layı bağıl nem oranı da maksimum düzeye gelemeyecek ve yağış olarak yeryüzüne düşmeyecektir. Su döngüsü de giderek bozularak, su kaynaklarının minimum düzeye düşmesi süreci de bu şekilde görülmektedir.

 

Ormanların tahribatı da su döngüsünün bozulmasında önemli bir etken olarak görülmektedir. Ormanlık arazilerin nem dengesini ayarlamaları ve doğal dengeyi sağlamaları konusundaki önemli işlevlerinden ötürü, yoklukları anında dpoğal dengenin ciddi oranda zarar görecekleri de söylenebilmektedir. Buna bağlı olarak da canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmemesi noktasında da önemli bir eksiklik olarak görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir