Sünnetullah nedir? Örnekler vererek açıklayınız.

Logo

Sünnetullah nedir? Örnekler vererek açıklayınız.

 

Allahu Tealanın kainattaki ahengi sağlamak için koyduğu kanunlara Sünnetullah denmektedir. Kısaca “Allah’ın nizamı” da demek mümkündür. Bu dünyanın yaratılışından beri devirdaim düzeni sağlayan kurallar bütünüdür. Sünnetullah sadece kainatın yani alemin mevcudat ve insan arasındaki bağı düzenlemez.

 

Sünnetullah kavramına derin olarak baktığımızda Alem-Mevcudat ilişkisini Alem-İnsan ilişkilerini İnsan-İnsan ilişkilerini en önemlisi İnsan-Allah ilişkisini kapsar. Nedense anlatılanların yüzeyselliğinden dolayı sadece Alem-Mevcudat ilişkisi gibi anlaşılıyor. Sadece evrenin yasaları anlaşılıyor. Örneğin gecenin ardından gündüzün gelmesi, Okyanusların Ay’ın hakeretlerine göre çekilmesi, Yağmurun oluşması, Kar tanelerinin birbirinden farklı yapıda olması, Yer çekimi kanunu, Dünya’nın Ay’a ve Güneş’e olan uzaklığı , Dünya’nın kendi etrafında ve Güneş etrafında dönmesiyle oluşan zaman dilimleri, Hareket kanunları, Canlıların beslenmesi, büyümesi, üremesi, gelişmesi, ölmesi ve biyolojik dengede tabiatta yok olmaları, Dünya’daki su döngüsü, Suyun kaldırma kuvveti, Hayvanlar arasındaki besin zinciri, DNA’nın karmaşık yapısı, maddelerin atomsal yapısı, hücrelerin bölünme şekli, canlıların değişime adaptasyonu gibi birçok örnek vermek mümkündür.

 

Sıra toplumsal yasalara geldiğinde etki-tepkinin asıl paramete olduğunu görüyoruz. Adalet olmayan insan topluluklarında huzurun olmadığını görüyoruz. Ekonomik dağılımda uçurum olan topluklar da hırsızlık olayların fazla olduğunu görüyoruz. Susuzluk ve kuraklık gibi oluşumlarda göç başlıyor. Bu yasalar hareket ve değişim temalıdır. Her hareket bir sonuca ve değişeme yol açmaktadır.Bunlar kendiliğinden var olmuyor çünkü Allah her an bu değişimi yaratmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER