Sürdürülebilir Enerji Kaynakları İle Beraber Güneş Enerjisinin Kullanımı Yaygınlaştırılmazsa Gelecekte Oluşabilecek Sorunlar Nelerdir?

Logo

Sürdürülebilir Enerji Kaynakları İle Beraber Güneş Enerjisinin Kullanımı Yaygınlaştırılmazsa Gelecekte Oluşabilecek Sorunlar Nelerdir?

 

Enerji kaynakları yenilenemez ve yenilebilir enerji kaynakları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları sürdürülebilir enerji kaynakları olarak da ifade edilebilinir. Bu enerji kaynaklarını çevreye zarar vermemeleri en dikkat çeken özellikleridir. Sürdürülebilir enerji kaynaklarından biri de güneş enerjisidir. Eğer sürdürülebilir enerji kaynakları ile beraber güneş enerjisinin kullanımı yaygınlaştırılmadığı takdirde küresel ısınma, iklim değişiklikleri ve çevre kirliliği gibi problemler artarak sürmeye devam edecektir.

 

Sürdürebilir enerji kaynakları kullanımı fosil yakıtlara olan ihtiyacı azalttığı için çevre temizliği açısından son derece önemlidir. Ayrıca bu enerji kaynakları yerli kaynakların gelişiminde de çok büyük bir öneme sahiptir. Bu özelliği aynı zamanda dışa bağımlılığı azaltmaktadır. İşsizliği azaltmakta ve yen iş alanları oluşturulmasına da yardımcı olur. Bazı coğrafyalara elektrik enerjisini götürmek ve kurulumunu yapmak zor olabilir. Bu bölgelerde elektrik enerjisinin kullanılmasını sağlar. Eğer güneş enerjisi ile birlikte diğer sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımı yaygınlaştırılması sağlanamazsa çevre kirliliği hızlanarak yayılabilir.

 

Enerji kaynaklarının tüketimi son derece pahalı bir hale gelebilir. Aynı zamanda insanların iş istihdamlarında azalma olabilir ve buna bağlı olarak işsizlik baş gösterebilir. Ekonomik ve sosyal açıdan bazı olumsuz sonuçlara yol açabilir. Şu anda basit gibi görülen kimi avantajlarımız, örneğin sıcak su kullanımı vb. elimizden gidebilir. Uluslar arası ilişkilerde büyük sorunlara neden olabilir. Çünkü enerji kaynakları ulaşma konusunda sorunlar yaşanacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER