Teknolojik gelişmelerin insanların hayatını nasıl değiştirdiğini tartışınız.

İnsanlığın tarih sahnesine çıktığı günden bugüne kadar pek çok teknolojik gelişme yaşanmıştır. Teknolojik gelişmelerin insanların hayatını nasıl değiştirdiğini tartışınız.

 

İnsanlığın zaman içindeki değişimi aslında teknoloji ile doğru orantılıdır. Baktığımızda tekerleğin icadı kadar eskiye gitmek mümkündür. Bir yerden bir yere ulaşım hayvanlarla günlerce sürerken, tekerleğin icadı ile birlikte bu zaman yarıya inmiştir. Yine geçmiş yıllarda savaşta kullanılan aletlerin yapımı o zamanın şartlarına göre bir gelişmedir. Bu da gelişen teknolojinin insanların hayatını kolaylaştırdığını ve zamandan tasarruf etmeyi sağladığını göstermektedir. Teknolojik gelişmelerle zamandan tasarruf eden insanların bu boş zamanlarını nasıl değerlendireceği de bazı soru işaretlerini beraberinde getirmektedir. Can sıkıntısı yaşayan insanlar birbiriyle uğraşmaya başlar mı ya da insanlar yalnızlaşır mı düşüncesini de arka plana atmamak gerekiyor.

 

Aslında o kadar eskiye gitmeden günümüzden 15 yıl öncesine baktığımızda, teknolojinin gelişim aşamasını ve insanlar üzerindeki etkisini net bir şekilde görebilmek mümkündür. Tüplü ve oldukça ağır olan televizyonların yerini son sistem led televizyonlar almıştır. Kabloya bağlı kullanılan ev telefonlarının yerini cep telefonları almıştır. Hayatı büyük çoğunlukla kolaylaştıran ve bilgiye anında ulaşımı sağlayan teknoloji etkisini görebilmekteyiz. Teknoloji insanlara faydanın yanında biraz da zarar getirmiş durumdadır. İnsanların rahatlığa kolay alışan yapısı ve teknoloji birleşince olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Araştırmadan tek tuşla bilgiye ulaşmak farklı araştırmalar yapma ve yeni bir şeyler üretme isteğini olumsuz etkilemektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER