Temel haklarınızın neler olduğunu biliyor musunuz?

Temel haklarınızın neler olduğunu biliyor musunuz? Bu hakların amacı nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Toplumun en küçük birimi olan insan, hukukun temelinde yer alır. Önce insanın daha sonra da toplumu korumak için belirli yasalar gereklidir. Bu yasalara uymak da kişinin hem kendisine karşı hem de aynı zamanda diğer insanlara karşı görevleri arasında yer almaktadır. Temel hak ve özgürlükler bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar arasında yer almaktadır. Dünyada herkesin eşit şartlar altında doğabilmesi ve eşit şartlar altında yaşayabilmesi mümkün değildir. Bununla beraber, şartların iyileştirilmesi hususunda çalışılması ve kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin sağlanması bu hususta son derece önemlidir. Elbette temel hak ve özgürlüklerimiz arasında yaşam hakkımız yer almaktadır. Yaşam hakkı, hukuk eli ile bizi kendimizden dahi koruyan bir haktır. Bununla beraber, yeme içme ve barınma, seyahat etme, iletişim kurma ve dilediğimizce karar verme özgürlüğü de temel hak ve özgürlüklerimiz arasında yer almaktadır.

 

Bununla beraber temel hak ve özgürlükler, kanunlar önünde herkesin eşit olmasını sağlayan unsurlar arasındadır. Bir kimsenin siyasi statüsüne bakmaksızın onu herkes ile eşit şekilde yargılama ve kimseyi kayırmayan bir adalet sistemi, temel hak ve özgürlüklerimizin başında yer almaktadır. Kadın ve erkekler bütün bu hakların her birinden eşit şekilde faydalanması gereken kişilerdir. Bu durum kadınlara Medeni Kanun ile sağlanmıştır. Kişilerin görünüşü ve içinde bulunduğu konum sebebi ile aşağılanamaması da yine temel hak ve özgürlüklerimiz arasında bulunmaktadır. Bu hakların amacı kişiye daha sağlıklı bir hayat sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir