Turizmin dünya barışına ne gibi katkıları olabilir?

Turizmin dünya barışına ne gibi katkıları olabilir? Yorumlayınız.

 

Turizm faaliyetleri içerisinde olan kişilerin genel amaçları yeni yerler görmek, yeni insanlar ile yeni kültürler hakkında bilgi sahibi olmak olacaktır. Aynı zamanda Dünya’yı tanımak için de gerçekleştirilecek olan bu faaliyetler, oldukça önemli bir beşeri faaliyet olarak adlandırılmaktadır. Ortak kültürel miraslar hakkında bilgi sahibi olma noktasında ön planda yer alan turizm, aynı zamanda uluslar ilişkilerin gelişimine de katkı sağlayarak, farklı toplumların birbirleri hakkında bilgi ve fikir sahibi olmaları konusunda da ön planda yer almaktadır. Turizm faaliyeti içerisinde olan insanların yerli halklarla karşılıklı hoşgörü içerisinde olması ve birbirlerine açık olarak davranmaları sonrasında da oldukça olumlu ve ılımlı sonuçlar da çıkabilmektedir. Bu sonuçlar farklı farklı biçimlerde de gelişebilmektedir.

 

Ülkeler arasında vatandaşların arasında dostluk gibi bağların kurulması sonrasında ülkelerin arasındaki ilişkilerin gelişmesi ve kalıcı hale gelmeleri durumu da gözlemlenebilmektedir. Her turistin bir kültür taşıyıcısı olmasından ötürü de ne kadar nitelikli bir uygulama olarak göze çarpması olgusu görülen bir beşeri faaliyet olarak da görülebilmektedir.

 

Turizm dünya barışının korunması noktasında son derecede önemli bir yapıda yer alabilmektedir. Uluslararası ilişkilere dayalı bir faaliyette olmasından ötürü de aynı zamanda ekonomik katkısı kadar ilgi çeken bir konumda da varlık gösterebilecektir. Turizmin buna yönelik insani ilişkileri kapsayabilmekte olan bir olgu olarak da ifade edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir