Türkiye’de öğrenim gören Türkmenistanlı öğrencilerin iki ülke arasındaki ilişkilere katkıları neler olabilir?

Türkiyede öğrenim gören Türkmenistanlı öğrencilerin iki ülke arasındaki ilişkilere katkıları neler olabilir?

 

Türkiye ve Türkmenistan arasındaki işbirliği çok çeşitli alanları kapsamaktadır. Dış politika, ticaret, ekonomi, kültür ve eğitim en önde gelen alanlardır. Özellikle her yıl birçok öğrenci ülkemizde öğrenim görmek için başvuru yapıyor. Bundan dolayı iki kardeş ülke arasında önemli kültür ilişkileri oluşmaktadır. Her ne kadar Türkmenistan ile bazı geleneklerimiz benzerlik gösterse de farklı yönlerimiz elbette vardır. Bu farklı kültürler, duygular, düşünceler, giyim, üretim, yiyecek gibi daha birçok alanda birbirimize katkı sağlamaktadır.

 

Türkiye’de öğrenim gören Türkmenistanlı öğrencilerin iki ülke arasındaki ilişkilere katkısı çok fazladır. Özellikle kendi turizmimize katkı sağlayacaktır. Ülkemizde gördükleri yerleri, kendi ülkelerinde anlatarak turizme katkı sağlayacaktır. Böylece Türkmenistanlı kardeşlerimizde ülkemizde bu yerleri gezip, görmek isteyecektir. Ayrıca ekonomi alanında da alışveriş yaparak ekonomimize destek verecektir.

 

Kendi kültürümüzde öğrendiklerini ülkelerine taşıyacaklardır. Böylece her ülke arasında dostluk artacak ve kültürel etkileşimler çoğalacak.  Siyasi alanda da çatışma olmayacak, böylece birbirimize çok sıkı bağlı olan ve birbirini destekleyen iki ülke olacağız. Ayrıca ülkemize karşı ön yargılı olan insanlar da ülkemize gelen ve tanıyan öğrenciler sayesinde bu önyargılarından vazgeçip, daha iyi tanımak için ülkemize misafir olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER