Türkiye’nin Göreceli Konumunun Sağlamış Olduğu Avantajlar Nelerdir?

Türkiye birçok açıdan avantajları sağlayan bir ülke konumundadır. Özellikle Türkiye’nin Coğrafi yapısına baktığımız zaman gerçekten turistleri çekebilir niteliklere sahip olduğunu ve her zaman kendisini geliştirme potansiyelinin bulunduğunu anlayabiliriz. Tabi Türkiye’nin sahip olduğu avantajların en büyük sebebi; ülkenin bulunduğu konumdan kaynaklanmaktadır. Türkiye’nin göreceli konumunun sağladığı avantajlar saymakla bitmez. Coğrafya’da özel konum olarak da bilinen göreceli konumun faydalarını birleştirdiğimizde ne kadar potansiyeli yüksek ülkede olduğumuzu fark edebiliriz.

 

Türkiye’nin Göreceli Konumunun Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

İklimi, bulunduğu Coğrafya, doğal yapısı, insanı, yemekleri ve daha birçok özelliğinin yanı sıra göreceli konumuyla da insanları kendisine çeken Türkiye’nin göreceli konumunun sağladığı avantajlar şunlardır:

  • Asya ve Avrupa Kıtaları arasında köprü görevini üstlenen Türkiye, tarafı denizlerle çevrelenen bir yapıda karşımıza çıkmaktadır.
  • Yunanistan, Bulgaristan, Suriye, Irak, İran, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkelerle yakın komşu olduğundan dolayı petrol zengini ülkelere çok yakındır. Bu da ekonomik anlamda Türkiye’ye önemli güç katmaktadır.
  • Ve 4. Jeolojik zaman içerisinde oluşan Türkiye henüz genç bir yapılanmaya sahiptir. Dolayısıyla ülke gelişmeye çalışan ülkeler arasında yer almaktadır. Her ne kadar günümüzde gelişmiş ülkelere nazaran daha dezavantajlı durumda gözükse bile, gelecek için gelişmeye açık olduğundan dolayı birçok ülkenin önüne geçebilecek potansiyele sahiptir.
  • Türkiye’ye genç ülke dememizin bir başka avantajı da sağlık turizminin gelişmesine imkan sağlamasıdır. Ayrıca sıcak su kaynakları bulunan Türkiye’de kaplıca turizmi ülkeye gelir getirmektedir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER