Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olmasının avantajları nelerdir?

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olmasının avantajları nelerdir?

 

Türkiye coğrafi konumu bakımından üç tarafı denizlerle çevrili bir yapıda yer almaktadır. Ege, Marmara ve Karadeniz olan bu denizlerle farklı farklı avantajlar sağlanmakta ve ülkemizin değişik beşeri faaliyetler içermesinden ötürü de önemli bir faktör olarak değerlendirilmektedir.  Bu üç denizin ekonomimize olan katkısından ötürü de önemli bir konumda da yer almaktadır.

 

Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması noktasında deniz turizmi ön plana çıkmaktadır. Genel olarak Ege ve Akdeniz kıyılarında turizm seçenekleri etkili olarak görülmekte olup, bölge halkının ekonomik faaliyetlerinin de temelini oluşturacaktır. Aynı zamanda da bu tip faaliyetler genel olarak milletlerarası kültürel etkileşimleri de sağlayan faaliyetler olarak da ifade edilebilmektedir.

 

Denize kıyısı olan bölgelerde balıkçılık da görülen bir beşeri faaliyet olarak görülmektedir. Balık avcılığını kış ve bahar ayları içerisinde gerçekleşerek binlerce kişinin gelir kaynağı olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda da bu tip beşeri ekonomik faaliyet Karadeniz yöresinde diğerlerine oranla daha aktif bir seviyede yer alabilmektedir.

 

Kıyıların bulunması deniz ticaretinin gelişmesini sağlamak amacıyla da kullanılan bir detaydır. Kıyı bölgelerine kurulan limanlar yurtiçi ve yurtdışı ticaretin gelişmesi bakımından oldukça ön planda da yer almaktadır. Ülkemiz de deniz ticaretinin fazlasıyla gelişme gösterdiği bir olgu olarak da görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir