TYT AYT Ne Demek?

Üniversite okumak isteyenlerin girmesi gereken sınavlar var. Bunlar genel olarak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) adı altında TYT (Temel Yeterlilik Sınavı)  ve AYT (Alan Yeterlilik Sınavı)  isimleri ile adlandırılıyor. Şimdi bunları biraz daha açalım;

 

TYT (Temel Yeterlilik Sınavı) 

Eski sistemde YGS ye denk gelen kısım diyebiliriz. TYT herkesin girmesi zorunlu alan 4 farklı dersten temel bilgiler sorularının olduğu bir sınav. 4 temel ders ise şu şekilde: Matematik, Türkçe, Fen bilimleri, Sosyal bilimler. Bu derslerin ağırlıkları ise Türkçe testinin ağırlığı yüzde 33, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı yüzde 17, Temel Matematik testinin ağırlığı yüzde 33, Fen Bilimleri testinin ağırlığı ise yüzde 17 oldu. TYT puanı 2 yıl geçerli. 2 kez giren bir aday için hangisi yüksek ise onu kullanabilir.

 

AYT (Alan Yeterlilik Sınavı) 

Eski sistemde LYS ye denk gelen sınav diyebiliriz. Her adayın girmesi zorunlu olmayan, okumak istedikleri bölüm için hangi alanlar gerekli ise o derslerden sorulara cevap verdikleri YKS’nin ikinci ayağı diyebiliriz. Tüm alanlardan sorulara cevap vermek isteyen bir aday 160 soru cevaplar. Soru sayısı girmiş olduğunuz alan ile doğru orantılı olarak değişir. Hangi alanı okumak istiyorsanız o alana göre sınava hazırlanmalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir