Ülkemizin yönetim biçimi nedir? Açıklayınız.

Ülkemizin yönetim biçimi nedir? Açıklayınız.

 

Ülkemizin yönetim şekli “Cumhuriyet” tir. Cumhuriyet yönetimi dünya üzerinde kişilerin hak ve özgürlüklerini en iyi koruyan bir yönetim biçimi olarak kabul edilmiştir.

 

Daha önce padişahlıkla yönetilen Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının ardından 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet ilan edildi. Cumhuriyet yönetimi en genel tanımıyla halkın kendi kendini yönetmesidir. Bu da kişilerin hak ve özgürlüklerinin daha fazla korunması anlamına gelir.

 

Cumhuriyet, halkın egemenliğine dayanan bir sistemdir. Devleti yönetecek kişiler yapılan seçimlerle belirlenir. Bu nedenle Devlet yönetimine aday olan kişiler halk oylamasına sunulur ve halk özgür iradesiyle seçimlere katılarak istediği adaya oyunu kullanır. En çok oy alan aday devleti yönetmeye başlar. Böylece halk kendini kimleri yönetmesini istiyorsa onları başa getirmektedir. Böylece yönetimde de söz hakkına sahip olmuş olur.

 

Eğer seçtiği kişiler Devlet yönetiminde hata yaparsa daha sonra yapılacak seçimlerde ona oy vermez ve başka bir adayı tercih edebilir. Daha önce padişahlık döneminde tüm kararları padişah alırdı ve halkın burada pek söz söyleme hakkı yoktu. Padişahlık ise babadan oğlu geçen bir sistemdi.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER