UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Göreme Millî Parkı’nda daha çok hangi yeryüzü şekilleri bulunmaktadır? Bu yeryüzü şekillerinin oluşum süreçlerini kısaca açıklayınız

Logo

Göreme Milli Parkı içerisinde bulunan doğal güzellikler zaman içerisinde doğal etkenlerin gerçekleştirmiş olduğu aşındırma faaliyetleri ile ortaya çıkmıştır. İlk başlarda bu yörede bulunan platonun lavlar aracılığıyla tüf tabakası meydana gelmiştir. Tüfün yanında tüffit, ignimbirit tüf, lahar, volkan külü, kil, kumtaşı, marn aglomera ve bazalt gibi kayaçlar da bu plato içerisinde yer almıştır. Bu kayaçlar zaman içerisinde bulunan volkanların patlamaları ile beraber ortaya çıkan kayaçlar olarak da bilinmektedir. Bazıları dirençsiz olmalarından dolayı zaman içerisinde de ayrışma yaşayacaklardır.

 

Göreme Milli Parkı’nda meydana gelen peribacalarının volkanik jeolojik kayaçlardan dolayı ortaya çıktığı söylenebilir. Bu yörede biriken söz konusu kayaçlar gerek su gerekse de rüzgarın etkisi ile çok uzun bir zaman diliminde şu anki halini almıştır. Zayıf ve drenajı düşük olan kayaçlar dış etkenlerle beraber bölgeden taşınarak daha güçlü olan materyaller bölgede kalıcı hale gelmiştir. Aşınmaktan uzak olan bu kayaçların peribacalarını oluşturduğu da görülebilmektedir. Rüzgar ve sel ile aşınan söz konusu kayaçlar sonrasında da üst noktalarında şapka biçiminde var olan baca şekilleri ortaya çıkmıştır. Avanos, Uçhisar ve Ürgüp bölgesinde var olan Göreme Milli Parkı içerisinde oluşan peribacalarını görebilme durumu da söz konusu olabilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER