Uyuşturucu Maddelerinin İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri

Uyuşturucu ve uyuşturucu maddelerin tümü insan sağlığına zararlıdır. Birçok uyuşturucu maddesi doğal ve sentetik olarak üretilmektedir. Doğal olanlarında sentetik olanlar kadar zararları olmada sentetik uyuşturucu ve uyuşturucu maddelerin zararı daha fazladır. Kişinin uyuşturucu maddeler kullanması öncelikle beyin için felaket sonuçlar doğurabilir. Vücudun hem fiziksel hem de mental dengesini bozan uyuşturucu maddeler genelde gençler için daha çok tehlikeli olmaktadır.

Her türlü psikolojik soruna sebebiyet verebilir örneğin uyuşturucu kullanan kişilerde diğer insanlara oranla yüzde 75 şifreni olma eğilimi daha fazladır.

Yalnız beynin değil kullanılan uyuşturucu maddeye göre değişiklik gösterse de kalp ve damar hastalıkları için büyük risk taşımaktadır.

Bazı uyuşturucu maddeler kan basıncını ve kalp atış hızını arttırarak ölüme sebebiyet verebilir. Aynı doğrultuda kan basıncını ve kalp atış hızını düşüren uyuşturucuları kullanan için sonuç de ölümle sonuçlanabilir.

Anlamada gerileme ve kol ve bacak hareketlerinde dengesizlik bakışlarda donukluk kullanım sonrasında da kendini gösterecek olan rahatsızlıklardır. Karaciğer büyüme ve karaciğer hastalıklarının olması muhtemeldir. Hafıza kaybı unutkanlık ve nerde olduğu anlamama hissi yaşanabilir uyuşturucu madde kullanan insanlarda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir