Uzun ağaçların sık yerleştiği bir ormanda bir ağacın üst dallarındaki yapraklar ile alt dallarındaki yapraklarda fotosentez hızı değişir mi?

Logo

Uzun ağaçların sık yerleştiği bir ormanda bir ağacın üst dallarındaki yapraklar ile alt dallarındaki yapraklarda fotosentez hızı değişir mi? Açıklayınız.

 

Ağaçlar çoğunlukla yeşil yapraklı çok yıllık bitkilerdir. Bitkiler aleminde en gelişmiş canlı sınıfıdır. Dünyamızın akciğerleri olarak bilinmekte ve bizlere sağladığı faydalar saymakla bitmemektedir. Bu yüzden ağaçların korunması ve sağlıklarına dikkat edilmesi de bu derece önemlidir. Ağaçların düzenli olarak bakımlarının yapılması ve iyi bakılması halinde onlarda bize ihtiyacımız olan nefesi vermektedir. Canlılar aleminin vazgeçilmez noktasını da oluşturmaktadır. Büyük ağaçlı alanlarda birçok ağaç bulunur. Birbirlerine yakın olabildiği gibi aralarında geniş mesafeler de olabilmektedir.

 

Ağaçların yerleşim göstermesi ve ağaç dallanma özellikleri de fotosentezde bir etkinliktir. Çünkü ışık gören kısımların fotosentez miktarı ile ışık görmeyen kısımların fotosentez miktarları aynı değildir. Işık reaksiyonu her ne kadar çok gerçekleşirse fotosentez miktarı da bu derece artmaktadır. Işığa yakın olan noktalarda fotosentez gerçekleşme hızı ışıktan uzak noktalara oranla fazladır. Ki ışık gören yapraklar daha gelişmiş durumdadır. Işık etkinliği bitkiler üzerine büyüme, gelişme ve fotosentez hızı bakımından direk olarak etki göstermektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER