Vatan sevgisi konulu bilgilendirici bir metin yazınız.

Anlamları ile eşleştirdiğiniz kelimeleri kullanarak “vatan sevgisi” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Metne uygun bir başlık ekleyiniz. Kelimeler:  armağan – köşk – heybe – vefalı – değnek – kavruk – konuk

 

Geç gelen Armağan

Uzun yıllar boyunca ülkesinden uzakta yaşamak zorunda kalmış bir adamdı. Öyle bir hasret vardır ki içinde kavruk teni sanki güneşten değil vatan hasretinden ortaya çıkmıştı.

Vatan dediğinde gözleri dolar elindeki değneği 3 kere yere vurup gözünden bir damla yaşı aşağı bırakırdı. Hayır, ağlamazdı içindeki vatan sevgisinden gelirdi o yaşlar. Ama o ağlamazdı.

Zamanın gelip geçtiğini anlamamış çalışmakla geçirdiği ömürde çocukken ayrıldığı toprağının hasretiyle yanıp kül olmuştu. Savaşta sürgün gelmişti anası babası kardeşleri ile beraber ayrı düşmüştü vatanından. Gitmeyi çok istemişti ama öyle küçüktü ki gurbete düştüğünde gitse ne yapacağını bilemediğinden hiç cesaret edememişti gitmeye.

Bir gün toprağından gelen konuklarla sohbet ederken vatanına geri dönmeyi ve vefalı bir vatandaş gibi kendi topraklarında ölmek istediğini düşündü. Türk milletinin ah de vefası 1000 yılda geçse kalbinde kalacak ve bir gün onu toprağına ulaştıracak en güzel duygulardan biriydi belki de.

Yanında pek fazla bir şey götürmek istemiyordu. Heybesi bir parça elbisesi ve bir lokma ekmeği toprağına giderken ona yeterdi de artardı bile. Köyünü görse bir tas suyunu içse memleketinin koskoca ömrümde ona fazla fazla yetecekti.

Giderken şöyle söyledi:

İnsan dediğin sırça köşkü nerede doğduysa orada ölmek istiyor…

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER