Yakın çevrenizde doğal güzelliğe sahip nereleri gezdiniz?

Yakın çevrenizde doğal güzelliğe sahip nereleri gezdiniz?

Ülkemizde doğal güzellikleri ve tarihi kaynakları ile bilinen çok sayıda yer vardır. Yakın çevremde ise doğal güzelliği ile ön planda yer alan göller ve obruklar bulunmaktadır. Beyşehir Gölü’ nü ve etrafını gezdim. Ülkemizde ve yakın çevremde Konya- Beyşehir Gölü doğal güzelliği ile tanınan bir milli park alanıdır. Yıl içerisinde çok sayıda ziyaretçi akımına uğrar. Beyşehir Gölü içerisinde farklı balık türlerini barındırmaktadır. Etrafında leylekler vardır. Göl içerisinde küçük adacıklar yer almaktadır.

 

Denizli Pamukkale Travertenleri

Ülkemizin doğal güzellikleri arasında yer alan ve yakın çevremde yer alan Pamukkale travertenlerini gezdim. Bembeyaz tortusu ve ılık, şifalı sodalı sularına hayran kaldım. Aynı zamanda eski zamanlardan kalma tarihi alanlara da sahiptir. Hemen yakınında kaplıcalar ve mağaralar bulunmaktadır. Ülkemizin gezilip görülmesi gereken doğal güzellikleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

 

Aydın Karacasu Afrodisias Antik Kenti

Antik bir kent özelliği taşıyan Afrodisias, içerisinde eski dönemlere ait birçok yapı barındırmaktadır. Hem tarihi yapısı hem de doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Dünya Miras Listesi’ nde yer alan Afrodisias Antik Kenti, çevresinde önemli derecede mermer kaynakları barındırmaktadır. Aynı zamanda döneme ait heykeltıraş eserlerde mevcuttur.

 

Burdur İnsuyu Mağarası

Ülkemizde bulunan ve turizm açısından önemli bir yere sahip olan İnsuyu Mağarası, eşine az rastlanır bir doğal güzelliğe sahiptir. İçerisinde büyüklü küçüklü 9 adet göl vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir