Yaptığınız ziyaretle ilgili duygularınızı ve düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Logo

Yaptığınız ziyaretle ilgili duygularınızı ve düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Akraba ziyareti, dini metinlerde sıla-ı rahim olarak geçmektedir. Sıla, kavuşmak, ulaşmak, iki şeyin birbirine birleştirilmesi anlamına gelmektedir. Rahim, ise akrabalık ve hısımlı manasındadır. Sıla-ı Rahim, anne, baba, dede, nine başta olmak üzere kan veya evlilik yolu ile oluşan yakınları ziyaret etmek anlamına gelmektedir. Akrabalara arasında en yakın olandan başlayarak alakadar olunmalıdır. Yani annesi ve eltisinin kardeşinin kızı hasta olan bir bayan alakadar olma, ziyarete gitme konusunda annesini birinci sıraya koymalı sonra diğer kişileri gözetmelidir.  Yakınlık derecesi aynı olan kişilerde ise en muttaki olandan başlanmalıdır. Biz bireylere düşen vazife anne babamıza itaat etmek, ziyaretlerine gitmek, ihtiyaçlarını görmek ve onlara iyi davranmaktadır. Onların vefatlarından sonra ise onların yakınlarına aynı ihtimamı göstermeliyiz.

 

Yakın zamanda hasta olan babaanneme yaptığım ziyaret sonrasında hissettiğim duygu ve düşünceleri paylaşmak istiyorum. Şöyle ki;

  • Allah, Nisa Suresi 1.ayette; Allah’tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının şeklinde emir buyurmaktadır. Ziyaretimin neticesinde Allah’ın emrini yerine getirmenin huzur ve mutluluğunu hissettim
  • Muhammed (sav), Ya Rasulallah; beni Cennete sokacak bir ibadet söyler misiniz diye soran bir sahabeye; Allah’a ibadet eder ve O’na hiç bir şeyi ortak koşmazsın, namaz kılar, zekât verir ve sıla-i rahim edersin şeklinde buyurmuştur. Hadis-i şerifini düşünerek cennete yaklaştıran bir amel işlemenin huzurunu yaşadım.
  • Babaannem beni görünce bol bol dua etti. Hasta ve yaşlı birinin duasına nail oldum.
  • Yaşlılığın ne kadar zor olduğunu, ilgiye ve sevgiye muhtaç olduklarını anlayarak daha sık ziyaret etmem gerektiğini anladım.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER