Yaşadıklarınızı günü gününe yazmayı mı yoksa üzerinden zaman geçtikten sonra aklınızda kaldığı kadarıyla aktarmayı mı tercih edersiniz?

Logo

Yaşadıklarınızı günü gününe yazmayı mı yoksa üzerinden zaman geçtikten sonra aklınızda kaldığı kadarıyla aktarmayı mı tercih edersiniz? Düşüncelerinizi nedenleriyle paylaşınız.

 

Yaşadıklarımı günü gününe yazmayı tercih edebilirim. Çünkü olaylar daha yeni yaşanmış olduğu için ayrıntılar daha nettir. Hafızamızda olaylar tazedir. Yaşanan olaylar ve anlatılan olaylar ile ilgili zaman farkı olmaz.Eksik ya da fazla bir şey anlatmak pek söz konusu değildir. Daha gerçekçi olabilir. Ama şöyle de bir şey söz konusu, henüz olay hakkında duygularımız veya düşüncelerimiz netleşmemiş olabilir. Anın sevinci veya üzüntüsü ile ani yargılarda bulunabilir, hatalı yaklaşımlarda bulunabiliriz. Yaşananların gerçekliğini tam kavrayamaya biliriz. Olayın üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra farklı düşünebilir, çıkarımlarda bulunabiliriz. Zaman geçtikten sonra aklımızda kalanları yazarsak, fikirlerimiz ve duygularımız değişebilir.

 

Yaşananların bir kısmını hatırlamaya biliriz ya da farklı hatırlayabiliriz veya kendimize göre bir anlam katabiliriz. Günü gününe yazmanın sonuç olarak daha gerçekçi olduğunu düşünüyorum. Amacımız ayrıntıları ile gerçekleri anlatmak ise ya da gelecekte, yaşananları daha net hatırlamak için yazıyorsak, günü gününe yazmak daha mantıklı görünüyor. Tabi o zaman yazdıklarımız anı değil günce veya günlük olur. Günlükler okuyucu düşünülerek değil, kişinin kendisi için yazdığı yazılardır. Bu yüzden kişisel ve özeldirler. Olayı yaşayan kişi tarafından yazıldıkları için de içten ve samimidirler. Olaylar doğrudan doğruya yaşayan kişi tarafından aktarılır. Kendimiz için yazdığımız, başkasının yazdıklarımız hakkında ne düşüneceği çok önemli olmadığından dürüstçe yazılırlar. Ama bazen insan kendisine bile yeterince dürüst olamayabilir.

 

Diğer yazılarımız için dershane anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER