Yaz Tatilinde Ne Yapılır? İşte Öneriler …

Uzunca bir yılın ardından beklenilen mola gelip çattığında planlanan şeyleri yapmak yerine yataktan çıkmamak güzel bir fikirdir. İlk zamanlarda dinlenmekle geçirilen günler sonrasını can sıkıntısına bırakabilir. İşte o zaman ne yapacağım, nasıl geçecek bu yaz tatlı diye söylenmeler de tatil ile birlikte başlamış demektir. Ve hoş geldin yaz tatili

 

Özellikle de okulların kapanması sonucu boşta kalan öğrencileri can sıkıntısı kolları arasına almaya başladı bile. Peki ama nasıl geçecek bu doksan gün? Nasıl geçecek bu koca yaz tatili?

 

Çeşitli ufak tefek faaliyetler bolca vakti beraberinde götürecek. Tabii can sıkıntısını da. Bir liste yapacak olursak ortaya şöyle bir görüntü çıkardı:

 

1. Elbette ki listenin başında deniz kum güneş üçlüsü yer alır. Hoş, öğrenciler için düşünülecek olursak şu doksan günün en az bir ila iki haftası bu şekilde geçerse kaldı yetmiş beş gün. E peki bu süre nasıl geçecek? Tabii ki listenin kalan maddeleri ve sizin yaratıcılığınız sayesinde..

 

2. Kendi sıkıcı hayatımızda takılı kalmaktansa farklı dünyalarda gezinmek de liste içerisinde güzel bir yere sahip olabilir. Türlü türlü konularda, farklı farklı türlerde yüzlerce kitap arasında herkes için bir kitap vardır. O kitabı bulunca bırakmamak gerekir, okumak, o kitabın içine girmek gerekir. Yani kitap okumak da olabildiğince güzel bir aktivite olabilir doğru kitapla.

 

3. Kitap okumak bana göre değil diyenleri çevremde görmüyor değilim. Büyük bir eksikliği yok mu diye soracak olursak bence var. Hemde çokça bir eksikliği var. Ama yine de böyleleri için film/dizi izlemek de yapılacak güzel aktivitelerden biri olabilir. Üstelik şimdilerde çoğu kitabın kamera karşısına geçmişliği vardır. Çoğu kitabı ister dizi olsun ister film olsun internet aracılığıyla ‘izle’ olarak görmekteyiz. Kitabı kadar etkili olur mu orası tartışılır tabii..

 

4. Photoshop programını öğrenmeye çalışmak da şimdilerde oldukça işe yarıyor gibi. Photoshop sayesinde uzaya çıkan bile var. Denemesi bedava..

 

5. Çeşitli hobi kurslarına giderek de hem yeteneğimizi konuşturabilir hem de oldukça eğlenceli vakitller geçirebiliriz. Tiyatro, müzik, dans ve benzeri kurslar sayesinde hem sanata bakış açımız olduğundan daha ileri seviyeye yükselir hem güzel vakitler, güzel insanlar kazanabiliriz.

 

6. Şu birkaç yıldır popülerliğini koruyan yetişkinler için boyama kitapları da can sıkıcı vakitlere renk katabilir. Hem düşünmek konusunda da sıkıntılar varsa yok edicidir benden söylemesi. Terapi gibi düşünülebilir. Sadece çizgiyi aşmamayı düşünmek, sadece resme odaklanmak, sadece renk vermek..

 

7. Sabrı ölçmek için de puzzle yapmak akla gelen en güzel örneklerden. Küçük parçaların birleşmesiyle oluşan büyük resimler özen ister, emek ve sabır ister. Parçalar birleştikçe bir anlamı olur yapılan işin, bitsin istersin fakat bitmesi için çaba harcamak gerekir. Ve parça birleştirmeye dalmışken düşünceler de geriye atılır. Böylece ikinci terapi gibi hobi de yerini belli etmiş olur.

 

8. Yeni gruplar, yeni şarkılar, yeni klipler keşfetmek de hem müzik dağarcığımızı genişletirken hem de can sıkıntıızı geçiştirir. Aman dikkat depresyona da sokabilir..

 

9. Sevdiğimiz şarkıcı ya da gruplar yaz konserleri için şehrimize geliyorsa koşup gitmeli, sesimiz kısılana kadar şarkılara eşlik etmeli, fotoğraflar çekerek o anı en güzel hali ile ölümsüzleştirmek de güzel bir vakit olarak anılara kaydedilebilir.

 

10. Yaşadığımız şehrin bilmediğimiz yerlerine bir keşfe çıkmak belki de o şehri bize daha çok sevdirebilir. Belki bu keşif ile birlikte yeni insanlar, yeni olaylar da beraberinde gelir.

 

11. Şehrindeki lezzetleri tatmak için cafeleri arkadaşlarınla birlikte dolaşmak da güzel bir fikir. Hem arkadaşlarla bol vakit geçirilmiş olur hem karnımız doymuş olur.

 

12. Lezzet tatmak için gezilen yerler bittiğinde piknik alanları bir sonraki gidilecek yer olsa gerek. Hem de bu sefer yemekler bizden. Kim bilir belki de tüm o cafelerden daha lezzetli olur yemekler..

 

13. Belki bilmediğimiz bir yeteneğimiz vardır. Belki daha keşfetmediğimiz yeni bir kapıdır da keşfedileceği günü bekliyordur. Yazmak, çizmek, kesip biçmek veya her ne ise işte… Keşfetmek için bir yolculuğa çıkmalı. Üstelik bir uçak otobüs ya da trenle olacak iş değil. Bu yolculuk için bir kağıt kalem bile yeterli olabilir. Kullanmasını bilene ve isteyene..

 

14. Belki de yeni bir dil öğrenmek ya da öğrenilmekte olan dili daha da geliştirmek için en uygun vakittir. Yani en uzunundan boş bir vakit. Daha iyi ne olabilirdi ki?

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER