Yetersiz Beslenmenin Sağlık Açısından Zararları Nelerdir?

Yetersiz Beslenmenin Sağlık Açısından Zararları Nelerdir?

 

Beslenme, hayatın her alanında oldukça büyük bir öneme sahiptir.  Beslenmenin yeterli olması da bu hayatın kalitesi açısından önemlidir. Sağlığın devamı için beslenme gereklidir. Eksikliğinde kişide büyüme geriliği, zeka geriliği gibi durumların görülmesinin yanı sıra birçok faktörü de etkilemektedir. Yetersiz beslenme, kişinin fiziksel olarak da görüntüsünü etkilemektedir. Kişi sağlıksız görünmekte ve oldukça zayıf görünmektedir.

 

Yetersiz beslenen kişinin çocukluk döneminde, büyümesi ve gelişmesi durur.  Bu süreçte beslenme e diyete gerekli önemin verilmesi gerekmektedir. Her anlamda sağlıklı beslenen kişi de bu gibi sorunlar görülmez. Sağlıklı beslenme, kişinin tam olarak iyilik halinin bir gereğidir. Gelişme döneminde yetersiz beslenme ise kaşeksi adı verilen zayıflık hastalığı olarak isimlendirilmektedir. Acilen müdahale edilmesi gerekir. Aksi durumda kişinin hayat standardı olumsuz etkileneceği gibi, önü alınmadığı durumda kişi zayıflıktan ölmektedir.

 

İlerleyen süreçlerde özellikle kadınlarda yetersiz beslenme birçok sağlık problemini de beraberinde getirir. Sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek isteyen bireyler, bu yüzden beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Gebelik döneminde de beslenme normal dönemde olduğu gibi büyük bir önem taşır.

Sadece kadınlarda değil erkeklerde de vücut sisteminin düzenli ilerlemesi neticesinde birçok etken bulunur. Beslenmenin yetersiz olması sadece hayatın gidişatını değil hormonal dengenin de etkilenmesi anlamına gelir. Hormon sistemlerinin bu denli değişimi de gençlikten erişkinliğe kadar geçen bu sürecin etkilenmesine doğrudan sebep olmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER