3D yazıcınız olsaydı neler tasarlardınız?

Logo

Sizin 3D yazıcınız olsaydı neler tasarlarsınız? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Sanal ortamda, bilgisayar yardımı ile tasarlanmış 3 boyutlu nesneleri somut nesnelere dönüştürebilen makinelere 3 boyutlu yazıcı adı veriliyor.

Peki, her parça 3 boyutlu yazıcıda üretilebiliyor mu? Cevap; hemen hemen evet ..

 

3 boyutlu yazıcılarda yazıcı tipine göre hemen hemen her madde baskı maddesi olarak kullanılabilse de genel olarak kullanılan madde filament diye nitelendirilen termoplastik materyaldir.

 

3 boyutlu yazıcıda üretilebileceklerin sınırı olmadığı için üretilmesi faydalı olacak ve ergonomik şekilde üretilebilecek birkaç parçaya değinecek olursak;

 

  • Uzay aracında kullanılabilecek materyaller; Bilindiği üzere bir uzay aracı yörüngeden çıktıktan sonra ihtiyacı olabilecek bir malzemeyi tekrar yeryüzünden tedarik etmek oldukça zor, hatta imkânsıza yakın. Bu nedenle uzay aracının içine koyulabilecek herhangi bir 3 boyutlu yazıcı ile uzay aracında acil ihtiyaç duyduğumuz herhangi bir malzemeyi üretebilmek çok efektif olacaktır.
  • Medikal parçalar; Günümüzde belki de en faydalı kullanım alanlarından olan medikal parçalar bu gelişmenin en açık göründüğü yerlerden. 3d baskı ile yapılmış bir kafatası, başarılı bir ameliyat ile hasta kafatası ile değiştirilmiş. Eksik organ veya uzuvu olan insanlar için 3 boyutlu yazıcıda medikal parçalar üretebilmek en istenebilir parçalardan biri olsa gerek.
  • Teknolojinin giderek daha da gelişmesi sayesinde tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi 3D yazıcılar da gelişmektedir. Bu teknolojilerden yararlanarak daha farklı tasarımlarda yapmak tabiî ki mümkün.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER