Atatürk, temsil heyeti oluşturulurken üyelerinin seçimle belirlenmesini ve bu üyelerin Milli Mücadele’ye ait kararları almasını sağlamıştır.

Logo

Atatürk, temsil heyeti oluşturulurken üyelerinin seçimle belirlenmesini ve bu üyelerin Millî Mücadele’ye ait kararları almasını sağlamıştır. Atatürk’ün bu şekilde hareket etmesinin sebebi ne olabilir? Yazınız.

 

İstanbul’un işgali sırasında Atatürk’ün meclisin farklı bir şehirde kurulması gerektiğini söylemesi, alınan kararın ne kadar doğru bir karar olduğunu ispatlamıştır. İstanbul işgal edildikten sonra “Temsil Heyeti” hemen hareket geçerek, valiliklere, bağımsız sancaklara ve kolordu komutanlığına bir genelge gönderilmiştir. Gönderilen genelgenin içeriğinde; olağanüstü yetkiler taşıyan bir meclisin acilen toplanması gerektiği ve bu nedenle de seçimlerin ilk fırsatta yapılarak yaklaşık 15 gün içinde bitirilmesi gerektiği yazıyordu.

 

Bu genelgenin hazırlanmasını sağlayan ise Temsil Heyeti Başkanı olarak görevlendirilen Mustafa Kemal Atatürk’tü. Atatürk’ü bu kararı almaya iten en büyük neden ise 19 Mart 1920 tarihinde İstanbul’un işgal edilmesiydi.

 

Atatürk’ün talimatıyla gönderilen genelge 12 maddeden oluşan adeta bir acil eylem planını andırıyordu. Gönderilen genelgede değinilen konuları şu şekilde sıralamak mümkün:

 

  • Bağımsı her sancakta 5 üye seçilecektir.
  • Yapılacak olan seçimlerde bu bağımsız sancaklar dikkate alınacaktır.
  • Meclise üye olarak seçilecek kişiler, milletvekillerine ve ilgili yasa hükümlerine bağlı olacaklardır.
  • Yapılacak olan seçimler en geç 15 gün içinde çoğunluk sağlanacak şekilde tamamlanmalıdır.
  • Genelgenin en önemli maddesi; Türkiye Devletinin işlerini idare edecek ve yönetecek olağanüstü yetkilerle donatılmış bir meclisin Ankara’da toplanmasıdır.
  • Ayrıca Osmanlı Devleti Meclisi Mebusan üyeleri de Ankara’ya davet edilecek gelebilecek olanların toplantıya katılmaları zorunlu olacaktır.
  • Tüm gelişmelerin ardından Anadolu’da milli mücadeleyi başlatmış olan Mustafa Kemal, Sivas kongresinden sonra Anadolu ve Rumeli müdafaa-i hukuk cemiyeti heyet-i temsil heyetini Ankara’ya getirmeyi de kararlaştırdı.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER