ABD Ve Kanada Gibi Gelişmiş Ülkelerde Nüfus Artışına Yönelik Herhangi Bir Politika Uygulanmamasının Nedenleri Neler Olabilir?

1940’lı yıllarda sanayi açısından son derece gelişmiş ülke olan ABD ve Kanada ikilisi bu süreçle birlikte daralan nüfus artış hızından son derece rahatsız olmuş ve ülkenin gereksinimi olan iş gücünün karşılanamayacağı endişesi içine girmişlerdir. Bu nedenle de nüfus artışını hızla teşvik etmişlerdir. Ailelere hem ekonomik olarak yapılan yardımlar ile hem de çocuk sahibi olmuş ailelere tanınan bazı muafiyetlerle çocuk sahibi olmaya özendirici reklam ve kampanyalarla doğum oranları arttırılmaya çalışılmış ve nüfus artışına yönelik politikalar karşımıza çıkmıştır. Bu politikalar zaman içerisinde farklı bir boyut kazanmıştır. Politikalar zamana ve döneme göre değişiklik göstermektedir.

ABD Ve Kanada Gibi Gelişmiş Ülkelerde Nüfus Artışına Yönelik Politikalar Uygulanmamasının Nedenleri Neler Olabilir?

1940’lı yıllardan itibaren yapılan çalışmalar 1968’li yıllarda ses bulmuştur. 1968’li yıllara gelindiğinde ise bu çalışmanın başarıya ulaştığı gayet net şekilde görülür. Doğumlar artmış, çocuk sayısında da artış gözlemlenmiştir. Ancak 1980’li yıllara doğru durum yine tek düze hale gelmeye ve doğum oranları düşmeye başlar. Bu nedenle yeniden nüfus artış hızını fazlalaştırmak, doğum oranlarını yükseltmeye çalışmak için kampanyalar başlatılır. Bu tür gel git durumları Fransa gibi ülkelerde de bariz şekilde görülmektedir.

Nüfus artışına yönelik politikalar uygulamayan ve yine yıllar içinde göçmenlerin ve sığınmacıların revaçta olduğu ülke bu kampanyaları bariz şekilde uygulamadan da dilediği ve talep ettiği  iş gücüne sahip olmuştur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER